BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trendforduló a növekedésben

2008.08.18., hétfő 00:00

Az elmúlt héten megjelentek a legfontosabb makrogazdasági mutatók. A GDP a vártnál gyorsabb növekedést mutatott, míg az infláció valamivel kedvezőtlenebbül alakult. A külkereskedelmi folyamatok is fordulóponthoz értek, várhatóan mostanában tetőzik a mérleg többlete.

Megállt a külkereskedelmi mérleg javulása, a behozatal júniusban jóval gyorsabban növekedett a kivitelnél. A mérleg azonban – a korábbi jelentős exportbővülés és a visszafogott import hatására – pozitív egyenleggel zárt. A havi többlet majdnem 24 milliárd forintot tett ki, az első fél év adata pedig 116,7 milliárd volt a tavalyi 40 milliárdos hiány után – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Júliusban 6,7 százalékkal növekedtek az árak éves összehasonlításban, a fogyasztóiak egyhavi átlagos emelkedése 0,1 százalék volt – közölte a KSH. Mind a havi, mind az éves ütem megegyezett az előző hónapban mérttel. A maginfláció viszont tovább gyorsulva elérte a 6 százalékot. Ez év első hét hónapjában átlagosan 6,8 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint a tavalyi azonos időszakban. Ismét beragadt tehát a havi infláció, és a vártnál magasabban alakult a drágulás üteme.

A bruttó hazai termék volumene 2,2 (naptári hatással kiigazítva 2,1) százalékkal haladta meg ebben az időszakban az előző év azonos időszakáét – közölte a KSH. A kiigazítatlan adat 0,5, a konjunktúra alakulását jobban tükröző kiigazított 1,1 százalékponttal jobb lett az első negyedévinél, és a tavalyi éves – 1,3 százalékos – átlagos növekedési ütemet is túlszárnyalta. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedhez viszonyítva 0,6 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék, és az utóbbi időszak adatát is ugyanekkorára módosította felfelé a hivatal. Mindkét szám azt mutatja, hogy a gazdaság túllendült a növekedési mélyponton, amelybe a túlzott államháztartási hiány gyors lefaragásának következtében került. BD





Heti várható jelentések

Forrás: VG-gyűjtés

8. 18. Szállodai mutatók (jan.–júl.)

8. 19. Építőipari termelés (jún.)

8. 19. Létszám és kereset (jan.–jún.)

8. 22. Nemzetközi utazások (II. n.év)

8. 18. Szállodai mutatók (jan.–júl.)

8. 19. Építőipari termelés (jún.)

8. 19. Létszám és kereset (jan.–jún.)

8. 22. Nemzetközi utazások (II. n.év)-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.