BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vannak-e még lehetőségek a gazdaság fehérítésére?

Vannak ugyan eredményei a gazdaság kifehérítésére tett kormányzati lépéseknek, ám szakértők szerint még maradtak „tartalékok” a rendszerben. További változást oktatással, hatékony kommunikációval, mentalitásváltással lehetne elérni. Úgy vélik, túlzottan nagy figyelem irányul a szankcionálásra, de pozitív ösztönzők is kellenének, így az élőmunka terheinek csökkentése, az adóadminisztráció egyszerűsítése. Szorgalmazzák az adórendszer és a szociális háló különválasztását is
2008.08.22., péntek 00:00

Bartha Attila

A Kopint-Tárki kutatási igazgatója

Átláthatóság

„Nem csupán a magas adók miatt nagy a rejtett gazdaság aránya Magyarországon, hiszen például az észak-európai államokban ez nem veti vissza az adófizetői kedvet. Az a hiba, hogy eközben nem kielégítő a közszolgáltatások minősége, hiányzik a közpénzek felhasználásának átláthatósága. Erősíteni kell a vállalatok és a lakosság adózásba vetett bizalmát. Túlzottan nagy figyelem irányul a szankcionálásra, mellette, részben helyette pozitív ösztönzők is kellenének: az élőmunka terheinek csökkentése, az adóadminisztráció egyszerűsítése. A hosszú távú életpályamodell, a transzparens nyugdíjrendszer megteremtése is a fehérítés eszköze lehet, hiszen így tudható, hogy a befizetett járulékok alapján ki milyen megélhetési esélyekkel számolhat öregkorában.”


Dávid Péter

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) ügyvezető igazgatója

Az adóztatás átalakítása

„Szerintünk a kifehérítést az adóztatás átalakításával kell kezdeni. Olyan adórendszerre van szükség, amely egyrészt nem arra serkenti a munkaadókat, hogy alkalmazottaikat minimális jövedelemmel jelentsék be, másrészt amely bevonja az adózók körébe azokat a vagyonosabb rétegeket is, amelyek jelenleg nem vesznek részt a közteherviselésben. Lényegében az AmCham is ezt írta le az úgynevezett Rövid állásfoglalásában még évekkel ezelőtt, 2004-ben, és ezt tartalmazza a négy nagy adószakértő cég ez év augusztus 12-én bemutatott javaslata is – amelyet éppen ezért a kamara is támogat. A kifehérítés eredményességén nem kevesebb múlik, mint az ország versenyképessége, ennek javítása pedig az amerikai kamara egyik legfőbb célkitűzése.”


Fekete István

A Joint Venture Szövetség (JVSZ) elnöke

Vannak eredmények

„Az eddigi fehérítő intézkedések már hoztak eredményeket, hiszen a járulékbevételek havi félmilliárd forinttal nagyobbak, mint az elmúlt évben, vagyis érzékelhető, hogy százezerrel bővült a járulékfizetők köre. Nőtt a bejelentett foglalkoztatottak száma is, jótékonyan hatott a fordított áfa alkalmazása. A szigorított adóellenőrzéseknek van egyfajta lélektani hatásuk, de ellentétes tendenciák is megindultak: sokan külföldön költik el a jövedelmüket, hogy ne legyenek itthon elszámoltathatók. A JVSZ szerint óriási előrelépést jelentene, ha azokat sikerülne tisztességes adózásra szorítani, akik nagy jövedelemből élnek, ám alig fizetnek adót. Ha ez a kör is megfelelően adózna, jelentősen csökkenhetne az egy főre jutó, ma magasnak tartott közteher.”


Takács János

A Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) elnöke

Mentalitásváltás

„Nagyra értékelem a kormányzati lépéseket, amelyek a gazdaság kifehérítéséért történnek. További változást oktatással, hatékony kommunikációval, mentalitásváltással és nagyobb társadalmi támogatással lehetne elérni. Már a szürkegazdaság töredékének a felszámolása is látványos bevételnövekedést jelentene a költségvetésnek. Súlyos gond a feketén foglalkoztatottak széles köre. Bevonásuk a munkaerőpiacra, illetve az utánuk fizetett közterhek is komoly bevételt jelentenének. A közbeszerzések során tapasztalható, illetve a közszférában létező korrupció és a fekete-szürke gazdaság felszámolásával szerintem Magyarország pénzügyeit hosszú távon rendbe lehetne hozni. Nem lehet sikeres az a társadalom, amely szemet huny a korrupció felett!”


Wimmer István

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) a főtitkára

Egyszerűbb adórendszer

„Az adóztatás megváltoztatásának komoly szerepe lehet a gazdaság kifehérítésében, a korábbi tapasztalatok is ezt igazolták. De eddig az erre irányuló erőfeszítések nem voltak kellően intenzívek, célravezetők. Nem jó megoldás, ha az alacsony jövedelemből élők támogatását az adórendszeren keresztül oldják meg. Ez ugyanis az illegális szférát, a rejtett gazdaságot erősíti. Az alacsony jövedelműek megadóztatása több százezer embert terelne a fehér-, de legalábbis a szürkegazdaságba. Élesen külön kell választani tehát az adózási és a szociális rendszert. Az adózás adminisztrációs terheinek a mérséklése is fehéríti a gazdaságot: minél egyszerűbb egy rendszer, minél kevesebb a kivétel, annál könnyebb értelmezni, illetve ellenőrizni és számonkérni.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.