BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaeső hazai termelés

2008.08.25., hétfő 00:00

A termelő ágazatok igen rossz formát mutattak nyár elején, az ipart a nyugati felvevőpiacokon hanyatló kereslet, míg az építőipart a pangó hazai lakáseladás sújtja. A béradatok viszont a beragadó inflációs várakozásokat tükrözik, így egyre nehezebb dolga van az MNB-nek a pénzromlás megállításával.

Bár júliusban csökkent az ipari termelés, a rendelésállomány kedvezőbben alakult az előző havinál. Mint azt sejteni lehetett, a szektor exportértékesítése alakult gyengén, mivel hirtelen recesszióba fordult Nyugat-Európa, ezzel jelentősen szűkült a kereslet is. Az előzetes adatoknak megfelelően az ipari termelés júniusban 0,3 százalékkal csökkent, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A termelés volumene az év első hat hónapjában 5,6 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakáénál.

Az építőipari termelés volumene júniusban 8,1, munkanaptényezővel kiigazítva 9 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban – közölte a KSH. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés 5,4 százalékkal volt kisebb az előző havinál, utoljára tavaly szeptemberben zuhant ennél jobban a havi mutató.

Még mindig magas a béremelkedés itthon, főként a magánszektorban, eközben lassan csökkenő tendenciát vett az infláció, így a reálkeresetek emelkedése gyorsul. A bruttó átlagkereset összességében 8,2 százalékkal, a nettó 7,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – tette közzé a KSH. A január–júniusi átlagos reálkereset – a fogyasztóiár-index 6,8 százalékos növekedése mellett – 0,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, míg tavaly közel 5 százalékos volt a csökkenés. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete az év első hat hónapjában 196 400 forint volt. BD




Heti várható jelentések

Forrás: VG-gyűjtés

8. 25. Kiskereskedelem (június)

8. 26. Szállítási teljesítmények (II. név)

8. 28. Foglalkoztatottság és munkanélküliség (május–július)

8. 29. Beruházás (II. negyedév)

8. 29. Ipari termelői árak (július)


8. 25. Kiskereskedelem (június)

8. 26. Szállítási teljesítmények (II. név)

8. 28. Foglalkoztatottság és munkanélküliség (május–július)

8. 29. Beruházás (II. negyedév)

8. 29. Ipari termelői árak (július)

-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.