Immár a sokadik elemzés sürgeti a munkaerőpiac igényeire hivatkozva a bevándorlás bővítését, a sokadik szakértői testület hivatkozik a demográfiai gondok megoldásának csodaszereként a vendégmunkásokra. A sokadik elemzés, amelyet nem szabad azzal elintéznünk, hogy ez a Nyugat problémája, mert ugye nálunk a külföldiek aránya elenyésző, és aki van, az is zömmel határon túli magyar – ők pedig egészen más lapra tartoznak, mint például Németországban a törökök vagy Franciaországban az észak-afrikaiak.
Nem szabad legyintenünk, hiszen a magyarországi demográfiai prognózisok legalább annyira riasztóak, mint a nyugat-európaiak. A határon túli magyarok tömeges beáramlása pedig már csak azért sem oldhatja meg a helyzetet, mert a két legnagyobb potenciális kibocsátó állam, Románia és Szlovákia lassan ugyanolyan vagy jobb életfeltételeket kínál, mint hazánk. Az elmúlt két évtizedben látotthoz hasonló nettó bővülésre tehát hosszú távon aligha számíthatunk ebből a forrásból.
A magyarországi bevándorlásnál is elkerülhetetlennek látszik tehát a globalizálódás – az pedig a jogalkotáson és számtalan más tényezőn múlik, hogy ennek üteme és összetétele összhangban lesz-e a gazdaság igényeivel. Mindenesetre a kínai vendéglős vagy a görög orvos a jövőben még inkább hozzátartozik majd a hétköznapjainkhoz.
Ha valamiben speciális Magyarország és általában véve Kelet-Közép-Európa helyzete, az az, hogy a kontinens nyugati részéhez képest nagyobb a képzettség és munka nélküli „bennszülött” tömeg nagysága. Az ő aktivizálásuk, gazdaságilag hasznossá (azaz fogyasztóvá, valamint adó- és járulékfizetővé) tételük óriási kihívás. Ám ugyanúgy nincs alternatívája, mint annak, hogy a nyugati országok egyre több afrikait vagy ázsiait engedjenek be, és megpróbálják a szó minden értelmében integrálni őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.