Meghívásunkra az unió 27 országának gazdasági és pénzügyminiszterei, a központi bankok elnökei, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és az Európai Beruházási Bank közös ülésen határozzák meg az öreg kontinens gazdasági és pénzügyi helyzetét. Ez az első alkalom, hogy nő elnököl majd a vitákon. E lehetőség nagy büszkeséggel tölt el, és olyan személyes kihívást jelent, amelyet szeretnék eltökélten felvállalni.
A találkozóra nehéz gazdasági helyzetben kerül sor. Egy éve Európa hármas külső sokkot kénytelen elviselni: az a pénzügyi válság, amely az Egyesült Államokból indult el, megzavarta gazdaságaink finanszírozási mechanizmusait; a kőolaj árának emelkedése megdrágítja vállalataink költségeit és mérsékli állampolgáraink vásárlóerejét; végül az euró erős felértékelődése aláásta az európai vállalatok versenyképességének a feltételeit. Ezek a körülmények a világkereslet lelassulásával együtt jelentősen csökkentették az európai növekedést. A második negyedévben – megalakítása óta első ízben – 0,2 százalékos negatív bővülést regisztrált az eurózóna, míg az EU össznövekedése 0,1 százalékkal csökkent.
Azt kívánom, hogy mi, az unió pénzügyminiszterei, közös megoldást tudjunk adni e sokkhatásokra. A jelen körülmények között fontosnak tűnik számomra, hogy Európa elutasítsa a tétlenséget. Folytatnunk kell a megkezdett strukturális reformokat. Ezeknek köszönheti az EU azt a 14,3 millió munkahelyet, amely az elmúlt öt évben jött létre.
A bajt a gyökerénél kell kezelnünk, és helyre kell állítanunk a pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat. A túlzott hitelkockázat vállalásával összefüggő pénzpiaci krízis (subprime válság) rámutatott a pénzügyi rendszer nagymértékű deregulációjának a következményeire. A 2007 októberében, a miniszterek által a pénzügyi stabilitásról elfogadott terv folytatásaképpen ügyelnünk kell arra, hogy megerősítsük a pénzügyi tevékenységek átláthatóságát, növeljük a hitelminősítő intézetek ellenőrzési hatáskörét, amelyek európai szintű regisztrációjuk révén nagy szerepet játszanak a rendszer stabilitásában. Meg kell bizonyosodnunk arról is, hogy a pénzügyi szereplők jobban kezelik a kockázatokat. Amit szeretnék, az nem más, mint hogy Európa erősebb ellenőrzési eszközökkel vértezze fel magát, amelyek a jövőben lehetővé teszik az új krízisek elkerülését és a pénzügyi instabilitás elleni hatékonyabb védekezést. A pénzügyi szektor összehangoltabb ellenőrzése Európában tehát szükséges, és szeretnék minden tőlem telhetőt megtenni azért, hogy ez minél előbb létrejöhessen. Stabil, átlátható és mindenki számára közös rendszer nélkül, valamint a pénzügyi szereplőket kötelező ügykezelési szabályok hiányában ugyanis nem állhat helyre a bizalom.
Vállalataink finanszírozási kondíciói is kiemelt figyelmet érdemelnek. A cégek több millió család munkáját, valamint az európai növekedés és a munkahelyek felét jelentik, és kulcsfontosságú szerepük van kontinensünk fejlődésében. Létfontosságú, hogy akadálytalanul tudjanak fejlődni, és rendelkezésükre álljon a fejlődésük biztosításához szükséges finanszírozás. Javasolni fogom, hogy az Európai Beruházási Bank eszközeit is fokozottabban mozgósítsák.
Elnökségünk célja konszenzusra jutni annak érdekében, hogy az európai gazdaság és pénzügy kapjon prioritást a fejlődésért és a foglalkoztatottságért folytatott küzdelemben. Kultúráink és véleményeink különböznek egymástól, de meggyőződésem, hogy együtt kell cselekednünk és megvalósítanunk a strukturális reformokat, ha újra a fejlődés útjára szeretnénk lépni. Ezt az utat fogom javasolni európai kollégáimnak.
Nehézségeik áthidalására honfitársaink konkrét válaszokat szeretnének kapni vezetőiktől. Nem okozhatunk nekik csalódást.
A szerző Franciaország gazdasági minisztere
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.