BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orosz politikai-gazdasági terjeszkedés forgatókönyve

Miközben az euroatlanti világ Washingtontól Varsóig lépésről lépésre hátrál Moszkva elől, töretlenül folytatódik a Kreml kőolaj- és földgázexportra alapozott geopolitikai-birodalmi expanziója
2008.09.17., szerda 00:00

A nyugati országok defenzív gazdaságpolitikájával szemben, amelynek jegyében a francia Total vezetői a minap például bejelentették, hogy a csökkenő kőolajár miatt felülvizsgálják a kanadai és az angolai lelőhelyek költséges feltárásával kapcsolatos terveket, Moszkva aktivitását ugyanez az árváltozás nem fékezi. Éppúgy, mint ahogy az ország komoly gazdasági-pénzügyi problémái sem csökkentik a terjeszkedés lendületét.

A gondosan egymásra épített orosz akciók sorába tartozik az állítólag tekintélyes, független külföldi elemzőket is magában foglaló Valdaj-klub tagjainak a Szocsiban pihenő Vlagyimir Putyin miniszterelnök részvételével tartott három és fél órás ülése, amelyet egy jóval rövidebb moszkvai találkozó követett Dmitrij Medvegyev elnökkel. A nagy világlapok némi értetlenséggel konstatálták, hogy az alig ismert „szaktekintélyek”, akiknek szerepe erősen emlékeztet a szovjet korszakban Moszkva szándékait közvetítő befolyási ügynökök tevékenységére, egyáltalán bejutottak a két politikushoz. Pedig világos, hogy az orosz vezetés az ő közreműködésükkel akarta semlegesíteni a grúziai fegyveres akció kezdete óta, több mint egy hónapja tapasztalható gazdasági következményeket: a külföldi tőke vártnál hosszabb ideig tartó menekülését Oroszországból, a moszkvai tőzsde mélyrepülését vagy a nyugati befektetések drámai csökkenése miatt fellépő belföldi hitelezési válságot, amely már a kis- és közepes vállalkozások megkezdett projektjeinek a befejezését fenyegeti.

Ez áll a Valdaj-klubbal folytatott eszmecsere szokatlanul békülékeny hangnemének hátterében. Vlagyimir Putyin, aki néhány napja még arról beszélt, hogy „jól pofán vágtuk” a grúzokat, a külföldi vendégeknek azt mondta: „Jobb, ha a globális világban egymást segítjük, és nem gáncsoskodunk…”

A Grúzia elleni orosz katonai győzelem belföldre és – egészen eltérő érvekkel – külföldre irányuló ideológiai utóvédharcai közepette azonban Moszkva gőzerővel folytatja a gazdasági térfoglalást. De egyelőre nem a történelme folyamán ki tudja, hányadszor válságövezetté vált Kaukázusban, ahol a nyugati világ az 1915. évi örmény népirtás óta elképzelhetetlen török–örmény megbékülés látványos gesztusaival – többek között a török és az örmény elnök közös jereváni focimeccs-látogatásával – igyekszik előkészíteni, hogy Jereván átvegye azt a szerepet, amelyben a vehemensen oroszellenes grúz vezetés megbukott.

A katonai akcióval a Kremlnek ugyanis sikerült meghiúsítani az azeri kőolajat Törökországba szállító grúziai vezetékek biztonságához és vele az Oroszországtól független energetikai hálózatokhoz fűződő reményeket. A Kaukázusban egyelőre nincs több dolga – különösebb hírverés nélkül ellenben folytathatja a terjeszkedést a stratégiailag nem kevésbé fontos Balkánon és a Földközi-tenger vidékén. Méghozzá egyszerre Olaszország déli tartományaiban és Szerbiában.

A grúziai háború napjaiban a Gazprommal szemben a politikai szerepvállalást többnyire elkerülő Lukoil első embere, Vagit Alekperov megállapodott Alessandro Garronéval, a dél-szicíliai Priolo város közelében lévő, főleg az Európában óriási keresletnek örvendő kerozint gyártó ISAB kőolaj-feldolgozó elnökével, hogy az oroszok által már az 1990-es évek „vadkeleti privatizációjakor” megkedvelt közös vállalati formában társulnak. Alekperovék már régóta igyekeztek megteremteni a kitermelés-feldolgozás-eladás gazdaságos logisztikai láncolatát, de sorra visszautasításra találtak az orosz tulajdontól tartó európai államokban a lengyelországi Gdansktól a litvániai Mazeiku naftán át egészen a görög Hellenic Petroleumig.

Most viszont – miután az év végéig minden jel szerint Brüszszel is áldását adja az olasz–orosz frigyre, és mindkét érintett országban lezárul a hosszadalmas jogi procedúra – a Lukoil 49 százalékos részvénycsomaghoz jut az ISAB-ban. Leonyid Fedun, a Szovjetunió végnapjaiban bejegyzett Lukoil változatos oligarchapályát befutott főrészvényes-alelnöke nem véletlenül nyilatkozott úgy, hogy a létrehozandó vegyes vállalat lesz az orosz cégóriás előretolt állása a térségben: a vállalat vezetői kész ténynek tekintik, hogy a megállapodás értelmében öt év múlva az olasz cég százszázalékos tulajdonosai lesznek. De az üzlet már jövőre 60 százalékkal növeli a Lukoil Oroszországon kívüli feldolgozókapacitását, biztonságosabbá téve a vállalt exportkötelezettségek teljesítését. Ráadásul lehetővé válik, hogy csúcsra járassák a most még viszonylag kis kapacitással működő novorosszijszki terminált, amelyen orosz kőolajat küldenek majd Priolóba.

A grúziai háború árnyékában született másik megállapodást a Gazprom kőolajvállalata, a Gazpromnyefty kötötte a szerbiai NIS kőolaj-feldolgozó holdinggal, amelynek 51 százalékát az államtól, 20 százalékát pedig Belgrád utólag benyújtott követelése értelmében – anélkül, hogy ezért további tulajdonosi jogokat kapna – magánszemélyektől kellett megvásárolnia.

Az oroszok mind a szicíliai, mind a belgrádi alku során szokatlanul engedékenynek mutatkoztak. Alekperovék belementek, hogy az új közös vállalat döntéshozói körét fele-fele arányban adják az olaszok és az oroszok. Belgrádban pedig a NIS állami tulajdonrészének eladásáról szóló megállapodás parlamenti jóváhagyását követő – a vételárat újfent keveslő – szerb tiltakozások elhallgattatására gyorsan felajánlották, hogy megduplázzák a vételár részét képező 500 millió eurós befektetési kötelezettségvállalást.

Mindez egy ügyesen összehangolt, kézi vezérelt gazdaságpolitika része, amely ügyel a részletekre. Még annak is lélektani üzenete van, hogy a hét végén a kőolaj- és földgázügyekre szakosodott orosz honlap dísze az erőtől duzzadó, félmeztelen Vlagyimir Putyin fényképe volt.


A szerző az ELTE tudományos főmunkatársa

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.