Az alulárazott lakáshitel roppant veszélyes portéka lehet: az elmúlt egy évben a hitelválság kapcsán ezt a leckét jól megtanultuk. Az arcátlanságnak is van azonban határa – mondhatják most mégis joggal a K&H Banknál kiegészítő kamattámogatásos lakáshitelt felvett ügyfelek. A hitelintézet ugyanis hónapokon át különféle akciókkal gyűjtötte a kuncsaftokat, hogy aztán a mézesmadzagot megragadó ügyfeleken egy vaskosabb kamatemelés révén beszedje a kedvezmények árát.
Az is igaz persze, hogy a K&H – és a vele együtt emelő OTP Bank – támogatott lakáshiteleinek kamata még így is versenyképes, és bőven a vonatkozó kormányrendeletben megszabott szint alatt maradt. Ráadásul a támogatott forinthitelekre egyre kisebb az igény, és a bankok közötti verseny is lanyhul ezen a téren.
Nem is lenne igazságos az éveken át alacsony kamatokkal operáló bankokat pusztán azért támadni, mert versenytársaik szintjére emelték az egyik termékük díjszabását. Az ügyfeleket sem ez bántja, hanem a bizonytalanság. A K&H mostani tarifaemelésével ugyanis jelezte: a hitelintézetek egyoldalúan módosíthatják a megkötött szerződéseiket az ügyfelek kárára. A kliens persze fordulhat a hatóságokhoz, de az érdemi intézkedésre gyakran évekig várni kell, addig pedig ki kell köhögni a magasabb törlesztőrészleteket, esetleg le lehet cserélni a kölcsönt egy másikra – lehetőleg persze egy másik banknál, hátha az hosszú távon is tartja magát a meghirdetett kondíciókhoz.
Kérdés viszont, hogy létezik-e ilyen bank? A hitelintézeti törvény engedékenysége miatt a bankok bármikor egyoldalúan megváltoztathatják egy hosszú távú hitelszerződés feltételeit a fogyasztó rovására – állítja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület. Ezért a civilek azért lobbiznak, hogy a szabályozó az ügyfelek érdekeit is vegye figyelembe. Addig pedig jobb híján perelik a bankokat, hátha a polgári bíróságok az ügyfelek pártjára állnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.