László Csaba
A KPMG adópartnere
Versenyképesség
„Első pillantásra is egyértelmű, hogy versenyképességi szempontból ennek a csomagnak nem lesz érdemi hatása az üzleti szférára. A részletek megismeréséhez több időre van szükség, de az látszik, hogy az adócsomagban vannak előremutató jelek is. Ilyen többek között a tb-járulékok csökkentése, ez a jövedelemhatár ellenére helyes lépés. Egyelőre nem tudok biztosat mondani arról, hogy a különadó kivezetésének és a társasági adózás átalakításának mi lesz az együttes hatása. A magas k+f kiadású cégek számára kedvező, hogy a kutatás-fejlesztés költségét a hipa alapjából is le lehet vonni a jövőben. Minden bizonnyal költségvetési okokból a természetbeni juttatások után a jövőben ehót kellene fizetni, igaz, személy szerint ezen a téren még komoly vitákra számítok.”
Pataky Péter
Az MSZOSZ elnöke
Kifogások
„Komoly kifogásunk a kormányzati adócsomaggal szemben, hogy a bérből és fizetésből élők kétharmada mit sem érez meg az adók ígért csökkentéséből. Megtakarítás ugyanis csak havi 140 ezer forintos bruttó jövedelem felett mutatkozik. A járulékcsökkentés szintén nem érinti a munkavállalókat, a béren kívüli juttatások ehóval terhelését pedig kifejezetten szűk látókörű lépésnek tartom. Azon túlmenően, hogy a 11 százalékos teher hatására minden bizonnyal csökkenni fog ezeknek a juttatásoknak az értéke, a kormány lépése érzékenyen érinti a »csekkekre« épülő ágazatokat, többek között a vendéglátást és a belföldi turizmust. Visszásnak érezzük azt is, hogy az adócsökkentés forrását a kormány jelentős részben éppen az adók emelésével kívánja előteremteni.”
Vámosi-Nagy Szabolcs
Az Ernst & Young adópartnere
Szerény mérték
„A kormányzati adócsomag irányát helyesnek tartom, égető szükség van a munkáltatókat terhelő járulékok csökkentésére, a könnyítés mértéke ugyanakkor igen szerény. Lehetséges azonban, hogy a jövő évi adócsökkentés mértéke nem éri el a GDP 0,7 százalékát sem, amely a konvergenciaprogramban szerepel. Nem szerencsés, hogy a különadó – mintegy 25 milliárd forintnyi bevétel híján – valójában beépül a társasági adóba, és olyan fontos adóalap-módosító tételeket szüntetnének meg, mint a kapcsolt vállalkozások közötti kamatkedvezmény vagy a jogdíjak elszámolása. Helyes célkitűzés a készpénzforgalom korlátozása, a százezer forintos limitet azonban alacsonynak tartom, és kérdés az is, hogy az Alkotmánybíróság arányosnak találja-e majd a bírságot a mulasztás súlyával.”
Vadász György
A Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke
Csalódás
„Komoly csalódás ez az »adócsomag«, meggyőződésem szerint ugyanis a módosítások sem a versenyképesség növelését, sem a gazdaság fehéredését nem segítik elő kellőképpen. Miközben másfél éve egy átfogó adóreformról kezdődött egyeztetés a kormány és a gazdasági szervezetek között, a napokban csak egy kismértékű adókiigazítás kerül a T. Ház elé. Bár a jogszabály-módosításokban megfogalmazódó szándékokat támogatandónak ítélem, várható eredményük és hatásuk igencsak szerénynek ígérkezik. A járulékteher csökkentése és a különadó megszüntetése helyes lépés, az azonban aggályos, hogy a feketegazdaság elleni küzdelem jegyében a kormány nem ösztönözni kívánja a vállalkozásokat, hanem tovább növeli a hatósági szigort. Ugyanez igaz a rehabilitációs hozzájárulásra is.”
Zara László
A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke
Maszatolás
„Ismét csak maszatolás folyik, a felelős gazdasági és adódöntések elmaradtak. A hazai kisvállalkozások megerősítése, versenyképességük növelése nélkül – akár a külföldi befektetők átlátható adókedvezménye feltételeként előírt beszállítói részarány előírásával is – semmi sem fog változni. A szükséges források megteremtése nem megy jelentős állami kiadáscsökkentés, valamint a fogyasztási adók növelése és megfontolt vagyoni típusú adók rendszere nélkül. Rövid távon nem mindenki tudna kijönni a gödörből. Lennének vesztesek, főleg, akik eddig csak kivettek, de be nem tettek. Őket is be kell vonni a fizetők közé: bátran, de alkotmányosan. Ez az ára a versenykép
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.