A recesszióba forduló nyugat-európai gazdaságok magukkal rántották a magyar exportőröket is, ugyanakkor a hazai növekedés – főként egyszeri hatások miatt – gyorsulni tudott. Az infláció terén is kedvező folyamatok látszanak, az agrár- és energiaárak miatt az év első felében alig csökkenhetett a drágulási ütem, augusztusban viszont a legtöbb termékcsoportban kedvező fordulat mutatkozott.
Az első negyedév gyenge eredménye után a másodikban már valódi – nem csak a szökőnaphatás miatti – gyorsulás látszott a magyar GDP-n. Bár az előzetes adathoz képest a nyers szám 0,2, a kiigazított 0,1 százalékponttal lett kisebb, az előbbi 0,3, az utóbbi bő egy százalékponttal jobb az első negyedévinél. A bruttó hazai termék a második negyedévben a naptári hatás kiszűrésével és a nélkül is egyaránt 2,0, az év első felében pedig 1,9 százalékkal nőtt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az árutermelő ágazatok hozzáadott értéke a nemzetgazdasági átlagnál erőteljesebben, 6,7 százalékkal bővült.
Júliusban a kivitel értéke 1433 milliárd forintot (6,113 milliárd eurót), a behozatalé 1497 milliárdot (6,351 milliárd eurót) ért el a KSH első becslése szerint. Euróban számolva a kivitel 8, a behozatal 10 százalékkal nőtt 2007 júliusához viszonyítva. Mivel az import dinamikája a múlt hónaphoz hasonlóan ismét meghaladta az exportét, a külkereskedelmi mérleg 34 milliárd forintos (123 millió eurós) romlást produkált tavaly júliushoz képest. Az egyenleg 63 milliárd forint (239 millió euró) passzívumot mutatott, ez öt hónap után az első negatív szaldójú időszak.
Augusztusban éves alapon az árak 6,5 százalékkal növekedtek az előző havi 6,7 után, az egyhavi átlagos fogyasztóiár-csökkenés 0,3 százalék volt – közölte a KSH. Az első nyolc hónapban átlagosan 6,8 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában, az éves átlag azonban már aligha megy 6 százalék alá. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.