Egyre nagyobb viharokat kavarnak Magyarországon is a gazdasági haszonállatok tartási körülményei. Látható, hogy bizonyos nyugat-európai fogyasztói körök és állatvédő csoportok mind komolyabb jelentőséget tulajdonítanak e kérdésnek, és a hazai piaci szereplőknek ezután várhatóan még inkább számítaniuk kell itteni tiltakozásaikra is.
Sajnos meg kell állapítani, hogy a leölésre ítélt állatok a telepeken nyomorúságos helyzetben vannak, még ha a termelők ma már igyekeznek ügyelni a kényelmi szempontokra is. És a kép annál visszataszítóbb lehet, minél intenzívebbek az állattartás feltételei. Régebben legalább megvolt a háztáji kapirgálós baromfiudvarok illúziója, míg mostanra az állattenyésztési tevékenység mindinkább nagyüzemekbe helyeződik át.
Az állattartás koncentrálódása ugyanakkor törvényszerű folyamat, hiszen az életmód változásával a városokba tömörülő lakosság egyre nagyobb hányada szakad el végérvenyesen a falusi életformától, miközben a „régi öregek” kihalnak. Így a fogyasztói igények biztonságos kielégítése csak nagyüzemi keretek között képzelhető el. És akkor nem beszéltünk a világpiaci versenyről, amely a hatékonyságnövelő állattenyésztési koncentrációt – közgazdasági szempontból is – megköveteli.
Az emberek többsége e helyzetet – alapvetően közömbösségből – tudomásul veszi, egy részük viszont aktivistaként fellépve változtatásokat akar. Ilyen a bécsi székhelyű Négy Mancs alapítvány is, amely most a magyar libatömés ellen indított kampányt, gazdasági kárt okozva ezzel a hazai baromfipiac vezető cégének számító Hungeritnek.
Ha mindentől elvonatkoztatunk, igaza lehet a Négy Mancsnak, hiszen a tömés valóban nem minősíthető állatbarát tevékenységnek. Ilyen alapon viszont minden állattenyésztési ágazatot be kellene tiltani, hiszen az állatoknak valamilyen mértékben mindegyikük szenvedést okoz. De mi kerülne akkor a boltokba, ahonnan a húst az állatvédők is megveszik?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.