A fizetett szülési szabadság alatt a teljes fizetést kell biztosítani a kismamának – ezt javasolja vélhetően szerdán az Európai Bizottság. Néhány tagállamban ennek megvalósulása nagy változást jelentene, így Magyarországon is, ahol most még csak az előző év során élvezett napi átlagkereset 70 százaléka jár a szülő nőknek. Vannak ugyan tagállamok, ahol már most is 100 százalékra jogosultak azok, akik új életet hoznak világra (ilyen például Ausztria, Német-, Lengyel- vagy Franciaország), de sok helyütt ennél kisebb öszszegre számíthatnak a kismamák: Finn- és Olaszországban például 80 százalékra, Görögországban pedig csak 75-re.
A bizottság a szülési szabadság minimális időtartamának megemelésére is javaslatot tesz, a mostani 14 hétről 18 hétre. Ez azonban hazánkat nem érinti, hiszen nálunk már most is 24 hétre jár az úgynevezett terhességi-gyermekágyi segély, és ezt természetesen nem kell lerövidíteni.
Vladimír Spidla szociális ügyi biztos javaslatait azonban nem fogja kirobbanó lelkesedés övezni néhány tagállamban a munkaadók részéről. Nagy-Britanniában például úgy számítják, hogy az eddigi összeg háromszorosát kell majd kifizetni a kismamáknak. Spidla javaslatairól tehát komoly vita várható a miniszteri tanácsban. Brüszszel azzal fog érvelni a bőkezűbb juttatás mellett, hogy segíteni kell a munkavállalókat a munkahelyi és a családi kötelezettségek összehangolásában. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.