Ma hozzák nyilvánosságra Zimbabwéban a tavasz óta tartó belpolitikai huzavona lezárásaként létrehozandó nemzeti egységkormány pontos összetételét. Az előzetesen kiszivárgott hírek alapján úgy tűnik, az ellenzék kitartása meghozta a gyümölcsét, hiszen vezetőjét, Morgan Tsvangirait miniszterelnökké nevezik ki, és a Robert Mugabéval szemben álló csoportok miniszterei 16:15 arányban fölényben lesznek a kabinetben. Csakhogy az államfő továbbra is Mugabe marad, és sokan nem bíznak abban, hogy a 84 éves diktátor ténylegesen kiengedi kezéből az államgépezet működtetését.
Így aztán érthető, hogy a Nyugat egyelőre csak óvatosan üdvözölte a Thabo Mbeki dél-afrikai elnök közvetítésével létrejött hatalommegosztási egyezményt. Az Európai Bizottság és az unió soros francia elnöksége egyaránt úgy nyilatkozott, csak a részletek ismeretében tudnak határozni a Mugabe és hívei elleni szankciók feloldásáról és a nyomorgó ország segélyezéséről.
A piacok azonban gyorsabban reagáltak, mint a politikusok: a Zimbabwe gazdasági kilábalásában érdekelt cégek – például a LonZim befektetési csoport vagy a Mwana Africa bányatársaság – részvényei pénteken erősödni kezdtek. Az agrárszektorban, a bányaiparban és a távközlésben egyaránt jó beruházási lehetőségeket kínál az afrikai ország – feltéve, hogy tényleg letisztul a politikai színtér, és a kabinet megkezdi a gazdasági katasztrófa felszámolását. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.