Az oktatás a legjobb befektetés – úgy tűnik, ez az igazság nemcsak általánosságban, hanem Magyarországon az egyén szempontjából is különösen érvényes. Az OECD 2006-os összehasonlító adatai szerint ugyanis az átlagbérhez viszonyítva nálunk lehet a legtöbbet keresni a diplomásoknak. De mit is takar valójában ez az adat?
A felsőoktatásban való részvétel elméletileg azért lehet enynyire kifizetődő, mivel átlagosan nagyobb a kereslet az ott végzők iránt, mint a kínálat. Ez azonban esetünkben legfeljebb bizonyos hivatásokra – például mérnökökre, informatikusokra – igaz, miközben más területeken erős túlkínálat van. Ráadásul nálunk még összességében is nagyobb arányban mennek egyetemre és főiskolára a fiatalok, mint amenynyi a fejlett országok átlaga. Mivel más elemzések alapján Magyarország nem rendelkezik olyan tudásgazdasággal, amely ilyen nagy mértékű bérfelhajtó keresletet támasztana a kiművelt emberfők iránt, érdemes talán máshol is keresni a magyarázatot.
Például abban, hogy a kereseti adatok – ahogy azt e cikk mellett a VG-páholy szerzőjétől is olvashatjuk – erősen torzítottak. Mivel a felsőfokú végzettséggel rendelkező munkaerő döntő részben olyan helyen dolgozik – közszféra, multinacionális cégek –, ahol a jövedelemeltitkolás nem jellemző, az eltérés igen jelentős lehet azokhoz az alacsonyabb végzettségű dolgozókhoz képest, akik a fizetésük egy részét zsebbe kapják. Erre utal egyébként az is, hogy ebben a kategóriában viszont a legtöbb OECD-országban többet vihetnek haza a munkások az átlagbérhez viszonyítva.
A felmérés alátámasztja a munkaadók régi panaszát is: rendkívül alacsony nálunk a középfokú szakképzésben részt vevők aránya, holott égető szükség lenne rájuk. Úgyhogy a pályaválasztóknak – csakúgy, mint az oktatási kormányzatnak és az intézményeknek – érdemes ezt is figyelembe venni döntéseik meghozatalakor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.