A cseh tőzsde még kelet-közép-európai léptékkel mérve sem nevezhető éppen zsíros falatnak, hiszen a társaság által a 2007-es év után kifizetett, rekordszintű osztalék is mindössze 6,56 millió euró volt. (A Budapesti Értéktőzsde ugyanerre az időszakra 10,7 millió eurót fizetett ki.) A szakértők nagyjából 230 millió euróra teszik a teljes börze értékét, igaz, minél többen szállnak versenybe a részvényekért, feltehetőleg annál mélyebbre kell majd a leendő győztesnek a pénztárcájába nyúlnia.
Összehasonlításképp: a júniusban elkelt, 81 százalékos tulajdonhányadot megtestesítő szlovén tőzsdepakettért a Wiener Börse 38 millió eurót adott, vagyis a teljes társaságot mintegy 47 millióra értékelte. A szlovén börze a 2007-es év után 1,49 millió eurót fizetett ki osztalékként, kizárólag ezen az alapon a cseh tőzsde 230 millió eurós vételára kissé soknak tűnhet. Igaz, a ljubljanai papírokat jóval csendesebb körülmények között és kevesebb vevőjelölt érdeklődése mellett adták el. Joggal merül fel a kérdés, miért igyekeznek a Wiener Börse mellett a világ legnagyobb tőzsdecégei is a prágai részvényeket megszerezni.
A fokozott érdeklődés két alapvető okra vezethető vissza. Egyfelől az elmúlt években megerősödött a kelet-európai gazdasági környezet iránti bizalom a nyugati befektetői körökben. Az üzleti szféra – bár nagyjából egységes piacként kezeli a régiót – nem veszi többé Lengyelországot, Csehországot vagy éppen Magyarországot egy kalap alá például Albániával. Ráadásul az egyéves jubileumát élő amerikai jelzálog-, majd általános hitelpiaci válság kapcsán kiderült, a régiós cégek egyszerű, átlátható üzleti modellek alapján működnek, és kerülik a túlságosan bonyolult, a többség számára érthetetlen hátterű ügyleteket. Vagyis a viszonylagos fejletlenségnek a kockázatok szempontjából kifejezetten nagy a vonzereje.
Másfelől a cseh börze megszerzésénél ezúttal sokkal több állhat a háttérben. A régióban ugyanis ma már szinte minden országban működik értéktőzsde, ezek külön-külön – ahogy a prágai is – nyugati mércével mérve szinte jelentéktelen forgalmat bonyolítanak, és csekély profitot produkálnak. Azonban a teljes piac – beleértve a magyar, horvát, lengyel, cseh, szlovák, román, bolgár és szlovén tőzsdéket – már a globális szereplők figyelmét is felkeltheti. Világszinten vezető tőzsdeoperátor pedig tulajdonosként egyelőre nem tette be a lábát a térségbe.
Cseh sajtóértesülések szerint a versenyben álló amerikai óriások közül a NASDAQ az OMX bekebelezésével, az NYSE az Euronext felvásárlásával jelent meg az európai porondon, és a jelek szerint tovább terjeszkednének. A kelet-európai tőzsdék – mint lehetséges akvizíciós célpontok – a Wiener Börse figyelmét már korábban is felkeltették. Stratégiája szellemében tavasszal a magyar tőzsde többségi tulajdona felett rendelkező osztrák konzorcium legnagyobb súlyú tagjává lépett elő, júniusban pedig a szlovén parkett többségi tulajdonát is megszerezte. A prágai vételi lehetőség iránt érdeklődő többi tőzsdecég közül jó néhánynak szintén nem teljesen ismeretlen a régió. A Deutsche Börse több parkettel ápol stratégiai együttműködés keretében kapcsolatot, Xetra nevű elektronikos kereskedési rendszere például a Budapesti Értéktőzsdén is elérhető. A görög tőzsdeoperátor pedig már a szlovén börze megszerzéséért is harcba szállt bécsi vetélytársával.
A másik oldalon a jelenlegi tulajdonosok állnak, amelyek csak kevés kivétellel sorolhatók a szakmai befektetők közé. A horvát börzét 25 bank és két biztosító hozta létre, s birtokolja lényegében a mai napig. A román tőzsdének 73 intézményi és 131 magánszemély tulajdonosa van, miközben az egy kézben összpontosuló legnagyobb tulajdonhányad a 3 százalékot sem éri el. A varsói parkett 98 százaléka a lengyel állam tulajdonában van, igaz, a tervek szerint ezen már az idén változtatnának. A prágai platformnak nagyjából fél tucat nagyobb részvényese van, közöttük amerikai befektetői csoport és cseh bankok is találhatók.
Az akvizíciós célpontként számon tartott régiós tőzsdék sorában a kakukktojás kizárólag a varsói börze lehet: méreténél fogva egyedüliként lenne képes megjelenni a konszolidáció folyamán a vevők között is. Ennek útjában elsősorban az a körülmény áll, hogy főrészvényese a lengyel állam – egyébként erre hivatkozva nem kívántak tárgyalni a vezetőivel részvényeik eladásáról a cseh tőzsde jelenlegi tulajdonosai sem. A lengyel börze vezérigazgatója szerint az elkövetkezendő években szüksége lehet egy stratégiai partnerre a társaságnak, papírjainak egy része már októberben forgalomba kerülhet a szabályozott piacon, más részét pedig intézményi befektetők vehetik majd meg az államtól. A prágai példából kiindulva érdeklődőben nem lesz hiány, a fő kérdés inkább az, hogy a tulajdonosi szerkezet megújulását követően egy lesz-e a bekebelezettek sorában a lengyel börze, vagy pedig jelentős szereplőként léphet-e be a kelet-közép-európai szabályozott piacok feletti kontroll megszerzéséért folyó harcba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.