Taktikát váltott a kormány a jövő évi költségvetés tervezésénél. Míg a pénzügyi tárca és az egész kabinet korábban hetekig arról igyekezett meggyőzni a lakosságot és a befektetőket, hogy a pénzügyi válság alig érinti Magyarországot, kedden olyan borúlátó jövőképet vázoltak az Országgyűlés költségvetési bizottsága elé, hogy a képviselőknek csak úgy káprázott a szemük.
Az immár hármas számmal csatába induló új költségvetési javaslat valójában még kész sincs – az írásos változat, ha minden igaz, csak e hét végére kerül ki a PM falai közül –, de a kormány már előre egyszázalékos GDP-csökkenést, a reálbér és a lakossági fogyasztás visszaesését, ugyanakkor magasabb ütemű inflációt vizionál az ország elé. Ez minden bizonnyal azzal magyarázható, hogy a több mint 5000 milliárd forintos nemzetközi hitelkeret egyik feltétele éppen az volt: a magyar kormány minden eddigit alulmúló és a legrosszabb esetet számba vevő várakozásokra építse a 2009-es büdzsét.
Bár pontos adatok még nincsenek, úgy tűnik, a PM-ben ennek megfelelően számolnak, és mind a bevételi, mind a kiadási oldalon 300–400 milliárd forint közötti visszafogás várható. Kis szerencsével azonban ennél jóval csekélyebb lesz az adóbevételek visszaesése, jövőre tehát több tíz-, netán százmilliárdos szabad keret állhat a kormány rendelkezésére. Ezért lenne fontos, hogy még az idén megszülessen – a költségvetési plafontörvény részeként – az a jogszabály, amely a többleteket egy az adók és az államadósság csökkentésére szolgáló külön alapban gyűjtené össze.
Ha minden így alakul, hazánk akár még nyerhet is a válságon, hiszen mégiscsak sor kerül a kiadások visszafogására, és ezzel párhuzamosan – még ha csak 2010-ben is – az adóteher mérséklésére. A valós kiadási oldali reformokat ugyanakkor ez sem teszi szükségtelenné, sőt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.