BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan érinti hitelfelvételét, gazdálkodását a válság?

Az Amerikából kiinduló pénzügyi válság hatása immár Európában, így Magyarországon is érzékelhető, és már a reálszférát is érzékenyen érinti. Az új helyzet a magyarországi vállalkozások hitelfelvételét és gazdálkodását is befolyásolja, igaz, eltérő mértékben.
2008.10.31., péntek 00:00

Góczi István, Az EMFESZ Kft. ügyvezető igazgatója

Stabil háttér

„Már a saját bőrünkön érezzük a gazdasági válság hatásait, egyes fogyasztóink nem vagy csak késve fizetnek a gázért. Ugyanakkor – a döntően nagyobb kommunális felhasználás miatt – nem várunk jelentős esést a gázfogyasztásban. A forint gyors és előre nehezen kiszámítható árfolyamváltozásainak az EMFESZ Kft. is ki van téve, ezért folyamatos és erőteljes rizikómenedzselést végzünk. Az ország gázellátásában az import aránya közel 70 százalék. Mivel saját gázbeszerzési forrásaink vannak, a legkisebb rárakódó költséggel tudjuk a gázt árusítani. Piacvezető szerepünket erősíti, hogy csekély, de jól képzett munkaerővel és az interneten is adunk el gázt. Cégünk tehát stabil gazdasági alapokon áll, a válság a pénzügyi tevékenységünket nem befolyásolja.”


Papula László, A Bunge Zrt. vezérigazgatója

Saját finanszírozás

„A nemzetközi pénzügyi válság nem érinti a társaságot, mert az alapanyagul szolgáló napraforgó és repce olcsóbb lett az utóbbi időszakban. A felvásárlási árak csaknem a korábbi felére estek, ezért a finanszírozási igény is hasonló módon változott. Az ármódosulások hátterében elsősorban az áll, hogy az elmúlt évi nemzetközi árrobbanást spekulációs tranzakciók és hisztérikus piaci reakciók váltották ki. Ezek elmúltával az alapanyagárak most a racionális tartományba térnek vissza (és az étolajárak is csökkennek). Ennek köszönhetően a vállalatnak nem kell friss források után néznie, mert a meglévő pénzhez jutási lehetőségek is elegendők. A társaság nem magyar bankokkal áll kapcsolatban, mivel a tulajdonosok a cégcsoport működését az amerikai központból finanszírozzák.”


Baross Pál, Az ING Real Estate Development Hungary igazgatója

Vissza az alapokhoz

„A nemzetközi pénzügyi válság következtében nőtt a tőlünk megkívánt saját tőke, és a bankok – mint más cégnél – nálunk is szigorúbbak. Hitelfelvételi stratégiánkat viszont nem befolyásolja számottevően ez a szigorúság. Projektjeinket a korábban elhatározott ütemben folytatjuk, a fejlesztések finanszírozására a pénzügyi fedezet rendelkezésre áll. Nem bánom, hogy véget ért az 5-6 éve tartó laza hitelezési gyakorlat. Ezáltal végre érvényesülnek a régi alapelvek: csak a jól átgondolt projektek és az átlátható cégek juthatnak forrásokhoz a projektek finanszírozására. A túlzott szigorúság azonban csak a nagy cégeknek kedvez, és Magyarországon a vidéki piacokon kisebb kínálathoz vezet, ezt viszont nem tartom üdvözlendő fejleménynek.”


Minárovits János, Az Albacomp Zrt. vezérigazgatója

Kamatterhek

„Arról számolhatok be, hogy a hazai informatikai vállalkozásokat az idei fejlemények sokszorosan sújtják, beleértve a pénzpiac legutóbbi mozgásait is. A hazai jegybanki alapkamat három százalékpontos emelése önmagában egy tollvonással mintegy 170 millió forinttal növelte társaságunk aktuális kamatterheit. A Magyar Nemzeti Bank döntésére ugyanis nagyon rövid időn belül reagáltak a kereskedelmi bankok. A mostani helyzetben nem tehetünk mást, mint hogy igyekszünk minél kevesebb hitellel dolgozni, máshonnan próbáljuk pótolni a finanszírozási forrásokat. Úgy látom egyébként, hogy a piac szempontjából sem igazán kedvező a helyzet a hazai informatikában, hiszen az ez évre megígért európai uniós pályázatok meghatározó részét mégsem hirdette meg az állam.”


Raskó György, A Lajoskomáromi Győzelem Kft. ügyvezető igazgatója

Saját forrás

„A pénzügyi válság kedvezőtlen hatásait mi is érezzük, mert lassult a közraktári hitelezés. A bankok ugyanis elképesztő módon túlbiztosítják a pénzfolyósítást: a közraktározott takarmánykukoricára tonnánként csak 15-16 ezer forint hitelhez lehet jutni, holott a 101,31 eurós (mintegy 26 ezer forintos) intervenciós ár alapján is nyilvánvaló, hogy az áru értéke ennél jóval nagyobb. Mivel az árutulajdonosok a kínálativá vált kukoricapiacon eladási nehézségekkel küzdenek, fontos lenne számukra, hogy több közraktári hitelhez juthassanak. A vállalkozásoknál a mai helyzet »nem volt betervezve« a cash flow-ba, ezért a hiányzó összegek sokuknál likviditási gondokat okozhatnak. Most az is elképzelhető, hogy saját forrásokat pumpálunk cégünkbe.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.