Immár hivatalosan is nyugtázták: a magyar gazdaság sem ússza meg a világméretű válságot. Amit hetek óta állítottak a szakértők, amit az ellenzék már napok óta hangoztat, azt tegnap Veres János pénzügyminiszter szájából is hallhattuk. A pénzügyi tárca ugyanis új makropályát készít a jövő évi költségvetés törvénytervezetéhez.
Bár tegnap komoly zavart okozott, hogy több médium egyenesen új költségvetésről számolt be, később pedig kiderült, csak a makromutatók módosításáról van szó, mindez azonban a lényegen nem változtat. Miközben az itt-ott feltűnő, mosolygós óriásplakátok és újsághirdetések a szebb jövő képét sugározzák, valószínűleg álom marad, hogy a tavalyi 1,1 százalékos és a 2008-as 2-2,5 százalék körül várható növekedés után a GDP jövőre 3 százalékkal bővüljön.
Az ország és különösen a politika előtt két út nyílik. Az egyik az elkeseredésé, a bűnbakkeresésé, a számokkal történő manipulálásoké. Ez biztosan fokozná a zavart. A másik pedig a sokak által immár évek óta szorgalmazott, jövőbe mutató kompromisszumkészségé. Talán éppen egy ilyen helyzet kell ahhoz, hogy csillapodjon az acsarkodás a pártok között? Hogy a tavalyi költségvetés körüli polémia helyett a jövőről essen szó?
Nem meglepő, hogy a kényes helyzetben lévő Gyurcsány Ferenc kormányfő egyeztetéseket kezdeményez, az is elképzelhető, hogy a sor tovább bővül. Ám kérdés, a politikusok – kormánypárt és ellenzék – valóban készek-e az egyeztetésre és a megegyezésre. Tegnap a költségvetési bizottság egyöntetűen – az amúgy fenntartásaikat hangoztató szocialisták szavazataival is – általános vitára alkalmasnak ítélte a költségvetési kiadások befagyasztásáról szóló liberális törvényjavaslatot. Reméljük, a sor hasonló gesztusokkal folytatódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.