BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mibe fektessük a pénzünket a tőkepiaci válság idején?

A befektetési szakemberek szerint érdemes kihasználni a tőkepiaci válságot. A részvényárfolyamok évek óta nem látott mélységbe süllyedtek, számos papír alulértékelt, ezekből hosszú távra már mindenképpen érdemes bevásárolni. Rövidebb időhorizonton azonban nem ajánlatos reszkírozni, kockázatmentes befektetési formákat tanácsos választani.
2008.10.03., péntek 00:00

Balásy Zsolt, A Concorde Értékpapír elemzője

Időzítés

„Jelenleg talán nem is annyira a »mit«, sokkal inkább a »mikor« a kérdés. Az éppen nyilatkozó személyétől függően tart a válság két-három napig, hónapig vagy évig. Ilyen körülmények között nem ajánlatos arra építeni, hogy eltaláljuk a piac alját. Azt viszont, hogy a jelenlegi árzónáknál magasabbat látunk a következő években, már nyugodtan ki lehet jelenteni. Ezért aztán ajánlatos apránként vásárolgatni, úgy, hogy a további eséseknél még mindig legyen pénzünk újabb eszközökre – ezzel az időzítés problémáját megoldjuk. Úgy gondolom, a viharvert orosz vagy kínai piacon, az amerikai bankok – a kongresszusi segélycsomag elfogadásával jó eséllyel biztosra vehető – túlélőivel, de akár az OTP esetén is sikerrel járhatunk majd.”


Hamecz István, Az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója

Alulértékelve

„Nagyon hosszú távon figyelve nincs semmi meglepő a tőkepiacok mostani viselkedésében, minden 10-20 évben előfordul egy tőzsdekrach. A befektetéseknél mindig azt kell nézni, milyen távra tudjuk nélkülözni a pénzünket. Ha a következő három-öt évben nem kívánunk hozzányúlni, mindenképpen részvényalapot érdemes vásárolni. Nem azért, mert nem jöhet már további esés a részvénypiacokon, de a papírok már eléggé alulértékeltek ahhoz, hogy ezen az időtávon nyereséget hozzanak. Egy-két éves időtávra hosszú lejáratú magyar államkötvényekbe fektető alapokban érdemes gondolkozni, addigra ugyanis várhatóan megnyugszik annyira a piac, hogy ezek jó hozamot érjenek el, egyévesnél rövidebb távra pedig pénzpiaci vagy likviditási alapokat javaslok.”


Vízkeleti Sándor, A Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója

Diverzifikáció

„Aki most szeretne befektetni, annak diverzifikált részvényalapot ajánlok, mivel a piacok mostanra már nagyon sokat estek. Az egyedi részvénybefektetést még mindig kockázatosnak tartom, mivel nem tudjuk, melyik cég kerülhet még bajba a hitelválság során a pénzügyi szektor, az építőipar és a reálgazdaság más ágazatainak szereplői közül. A részvényalapok közül is olyat érdemes ezért választani, amelyik fundamentálisan, papírról papírra elemezve kezeli a befektetéseiket. A régiók közül a feltörekvő piacokba érdemesebb befektetni, ezeket ugyanis jobban büntette a válság, mint amennyire megérdemelték, így ezekben a térségekben gyorsabb fellendülést várunk. A fejlett nyugati világban ezzel szemben két-három negyedéven át akár recesszióba is fordulhat a gazdaság.”


Benczédi Balázs, Az ING Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója

Építőipar

„Nem mindegy, milyen időtávra szeretnénk befektetni a pénzünket. Rövid távon továbbra is hektikus piac várható, ezért csak azok fektessenek részvényekbe, akik hosszabb távon gondolkodnak. Aki viszont a biztonságra törekszik, annak a likvid és értékálló befektetéseket javaslom: a bankbetétet, a pénzpiaci vagy likviditási alapokat. Fundamentális alapon érdemes részvénybe fektetni, mivel a legtöbb szektor már meglehetősen olcsó. Regionális szinten inkább a fejlett piacokat ajánlom az alacsonyabb kockázati kitettség miatt, a fejlődő piacokon ugyanis még nagymértékű maradhat a volatilitás. A szektorok közül középtávon lehetséges, hogy éppen az építőipar lesz majd a nyerő, onnan indult ki ugyanis az őrület, és ezért ott várhatók majd az első pozitív jelek is.”


Cselovszki Róbert, Az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója

Arany

„A jelenlegi világpiaci helyzetben óvatosabb stratégia követését javaslom. Érdemes most inkább kötvénytúlsúlyos vagy garantált hozamú befektetési jegyekben tartani a megtakarításainkat. Mivel a hozamok csökkenése várható, jó lehetőséget látok az állampapírok árfolyamának emelkedésében is. Kockázatkedvelőbbek számára az arany is vonzó befektetés lehet, hiszen a bizonytalan környezet kedvez a nemesfém árfolyamának. Ha azonban alaptalannak bizonyulnak a válság elmélyülése körüli aggodalmak, fokozatosan növelhetjük a részvények arányát portfóliónkban. A jócskán alulárazott pénzügyi papírok és a stabil piacú, de jelenleg relatíve alacsony áron megvásárolható magas osztalékhozamú részvények (például Magyar Telekom) is jó perspektívával kecsegtetnek.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.