Az elmúlt hetekben a brit kormány vezető szerepet játszott a globális gazdasági válságból kivezető út kijelölésében. Az öt elv, amelyet kormányunk minden megoldási lehetőség alapjául megjelölt, elfogadottá vált azok körében, akiknek az a tisztük, hogy minél messzebbre tereljék gazdaságainkat a néhány hete még ijesztően közelinek tűnő teljes összeomlás veszélyétől.
Ezek az elvek a következők:
- átláthatóság a kockázatok és mérlegek tekintetében
- feddhetetlenség, valamint az összeférhetetlenségek kiküszöbölése a rendszerből
- a menedzsment felelőssége a vállalt kockázatokért
- józan banki gyakorlat a kockázatra és a tőkeellátottságra vonatkozóan
- határokon átnyúló koordináció
A brit miniszterelnök a világ vezető politikusai közül elsőként lépett a tettek mezejére a pénzügyi rendszer likviditásának visszaállításáért. Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász is azok között volt, akik elismerően nyilatkoztak erről a bátor döntésről. A kormányfő meggyőződése, hogy helyre kell állítani a bizalmat és a bankok pénzügyi forrásait, ezért is támogatta a magyar kormányt, amikor az a Nemzetközi Valutaalaphoz folyamodott segítségért.
Nincs abban semmi meglepő, hogy országunk vezető szerepet vállalt a pénzügyi válsággal kapcsolatos összefogásban. A globális pénzügyi és gazdasági rendszer része vagyunk. Gazdaságunk erősen függ a szolgáltatási szektortól, azon belül is elsősorban a pénzügyitől. Kormányunkat azonban nem a puszta önérdek ösztönözte cselekvésre.
Az Egyesült Királyság az együttműködés híve. Meggyőződésünk, hogy csak a minden fél számára előnyös megoldások az igaziak. Azt akarjuk, hogy a klubok, amelyeknek a tagjai vagyunk, sikeresek legyenek. Síkra szállunk az erős és hatékony NATO-ért. Síkra szállunk a millenniumi fejlesztési célok teljesítéséért, amelyek a szegénységet hivatottak felszámolni 2015-re. Síkra szállunk a kölcsönösen előnyös kereskedelmi és befektetési folyamatokért, amelyeket a Világkereskedelmi Szervezeten (WTO) belül folytatott érdemi tárgyalások révén lehet megvalósítani. Valamint az erős EU-ért, amely biztonságot és jómódot nyújt a határain belül, és magabiztos, vezető szerepre törekszik a nemzetközi színtéren. Az idén kiadott Globális Európa című dokumentumban a brit kormány világos és dinamikus stratégiát vázolt fel az öreg kontinens jövőjéről.
Nagy-Britannia a legelőretekintőbb, legkreatívabb és legbefolyásosabb uniós tagállamok egyike. Sok fontos területen – az Európai Bizottsággal és a tagállamok többségével szoros szövetségben – mozdítjuk előre az EU programjának megvalósulását. Olyan ötleteket és stratégiai javaslatokat terjesztünk elő, amelyek segítik Európát a legfontosabb nemzetközi kihívások – a globalizáció és az éghajlatváltozás – kezelésében. Nem kell félnünk a Kína és India által támasztott versenytől, de tennünk kell valamit azért, hogy sikerrel tudjunk szembenézni vele. Félnünk kell az éghajlatváltozás következményeitől, de uniós szintű és szélesebb nemzetközi összefogással ezt a kihívást is kezeljük.
Az Egyesült Királyság európai jövőképéhez nyolc prioritási területet határoztunk meg, ahol az uniónak cselekednie kell:
1. Az erős növekedés és a foglalkoztatás elősegítése; az egységes piac kialakításának befejezése; a szabályozás csökkentése, a kutatás-fejlesztés elősegítése és a szabadalmi rendszer tökéletesítése.
2. Jól működő uniós szociális rendszer kialakítása – ebbe beletartozik a szakismeretek felülvizsgálata, a rugalmasabb munkaerőpiac, a gyermekgondozási ellátás, a munkanélküliek támogatása, valamint a munkaerő-piaci részvétel növelése.
3. A szabad kereskedelem és a nyitottság iránti elkötelezettségünk megújítása; ez jelenti egyrészt a WTO dohai fordulójának sikeres lezárását, valamint a protekcionizmus csökkentését, hogy termékeink és szolgáltatásaink eljuthassanak a fejlődő piacokra.
4. A klímaváltozás és az energiabiztonság kérdéseinek kezelése: a kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) működővé tétele, ambiciózus emissziócsökkentési célok kitűzése és teljesítése 2020-ra.
5. A terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni küzdelem: jobb információ- és adatcsere (DNS, ujjlenyomat); a bűnözés elleni küzdelem kiterjesztése az EU szomszédságára, a bűnüldözés és a bűnvádi eljárás lefolytatásának megkönnyítése.
6. A biztonság és a stabilitás elősegítése az Európai Unió környezetében és azon is túl: nagyobb és jobb uniós békefenntartási kapacitás, segítségnyújtás a szomszédos államoknak a kormányzás javításához, az unió bővítése újabb tagállamokkal.
7. A globális szegénység felszámolása – ez a millenniumi fejlesztési célok teljesítését jelenti.
8. Az EU költségvetésének megreformálása: az Egyesült Királyság nem akar több pénzt pazarolni a közös agrárpolitika piactorzító elemeire, és többet kíván áldozni kutatás-fejlesztésre. Olyan közös agrárpolitikát akarunk, amely segíti a vidéki régiók fejlődését, s ösztönzi a versenyképes gazdálkodást anélkül, hogy torzítaná a mezőgazdasági termelést, és a gazdag földbirtokosok zsebébe juttatná az európai adófizetők pénzét. A strukturális alapokból nyújtott támogatásokat azokra az új tagállamokra kívánjuk összpontosítani, amelyeknek a legnagyobb szükségük van rá.
Nem egy euroszkeptikus országot képviselek, hanem egy olyan államot, amelynek Európára vonatkozó jövőképe jobbá fogja tenni polgárai életét. Partnereinkkel együtt azon munkálkodunk, hogy kijelöljük az utat a biztonságos és prosperáló Európai Unióhoz, amely a fontos területeken vezető szerepet vállal a világban. Nagy várakozással tekintünk a Magyarországgal és más tagállamokkal folytatandó együttműködés elé a globális Európa megvalósításáért.
A szerző az Egyesült Királyság budapesti nagykövete
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.