Sokáig hitegettük magunkat azzal, hogy az Egyesült Államok ingatlan- és hitelpiaci válsága amerikai belügy maradhat. Aztán kiderült, az öreg kontinens sem úszhatja meg a következményeket a szoros pénzügyi, kereskedelmi összefonódások miatt. Mostanában viszont azzal az illúzióval is le kell számolnunk, hogy teljesen ártatlan áldozatként kell elszenvednünk a krízis következményeit, hiszen az európai szabályozási környezetben is akadnak hiányosságok.
Nem lehet nem észrevenni a párhuzamot például az amerikai jelzálogpiaci fejlemények és a magyarországi devizahitelezés, illetve az ingatlanalapok körüli viharok között. Amíg az üzletmenet a szokásos mederben zajlik, addig semmi gond nincs, az ügyfelek és a bankok is elégedettek az amúgy kockázatos konstrukciókkal. Amint azonban valami váratlan külső piaci sokkhatás éri a szereplőket, az egész koncepció felborul, és mindenki fut a pénze után.
Márpedig a kockázatokra célszerű előre felkészülni. A devizahiteleknél az árfolyamkilengésekre és a források beszűkülésére, az ingatlanalapoknál a tömeges eladási hullámra, az eszközállomány érékesítési nehézségeire. Az ügyfelek túlnyomó része nyilván nincs tisztában ezekkel a veszélyekkel, de a profitelvárások és a verseny miatt a pénzintézetek is hajlamosak megfeledkezni „békeidőben” a legrosszabb forgatókönyvről. Ilyenkor kellene beavatkozni az államnak a megfelelő szabályozásssal.
A devizahitelek esetében az illetékes hatóságok eddig jobbára csak a hatékonyabb tájékoztatásban látták a megoldást, holott számos módja lehetett volna a veszélyes folyamat adminisztratív korlátozásának (ha már a forintkamatok az infláció és most a spekulációs támadások miatt ilyen magasan vannak). Az ingatlanalapoknál is meg lehetett volna előzni a bajt a nyílt végű formák szigorításával. Úgyhogy nem kell mindent Amerikára kenni, van mit söpörni a saját házunk táján is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.