Az állam a múlt héten úgy döntött, békén hagyja a piacokat, jövőre újabb adósság kibocsátásával nem zavarja meg a befektetők „nyugalmát”. Tulajdonképpen örül, ha a már kibocsátott állampapírok súlya alatt nem rogy össze a piac. Kicsit úgy néz ki, mint a megáradt folyóba pottyant ember, aki fittyet hányva úszóstílusára, egyedüli céljának a túlélést tekinti.
Az év során az ÁKK is folyamatosan szabadult meg a vele szemben (önmaga által is) támasztott elvárásoktól. Az adósságkezelés korábbi stratégiája a források minél hosszabb időtartamra való bevonása, a devizaarány viszonylag alacsony keretek között tartása volt, amely az államadósság stabil és minél kockázatmentesebb görgetését volt hivatott szolgálni, és megfelelt a nemzetközi gyakorlatnak.
Az ÁKK idei döntései az adósság szerkezetét a stratégiai elvekkel ellenkező irányba vitték: a piaci kibocsátások futamideje lerövidült, a nem piaci, ráadásul devizában történő eladósodás súlya pedig jelentősen nőtt. Hasonló irányt szab a jövő évi finanszírozási terv is; ennek egyenes következménye, hogy egyre nagyobb lesz a potenciális rövid távú zavarok adósságkezelésre kifejtett hatása, és a költségvetés devizaárfolyamra vonatkozó érzékenysége is tovább emelkedik. Az árban úszó emberünk stílusa tehát nem kifejezetten tetszetős. De legalább még a felszínen van. Igaz, ez főleg annak köszönhető, hogy az IMF és az EU jókora mentőövet dobott.
Hogyan tovább? Elsőre elegendőnek tűnik, hogy a mentőövbe kapaszkodva megvárja az ár levonultát, kicsit csiszol a stílusán, egyébként meg mehet minden tovább a régiben. A baj ezzel a stratégiával csak annyi, hogy az adósság szerkezetének jelentős átalakítása, illetve a gazdaság egésze sebezhetőségének a csökkentése nem szimplán az államadósság-kezelés felelőssége. A futamidő hosszabbítása ugyanis mindig többletköltséget követel: minél nagyobb az adósság és minél kisebb a kötvényvételi kedv, annál nehezebb az átlagos futamidő feltornázása. A gazdaság egészének ilyen jelentős finanszírozási igénye mellett pedig a devizarészarány erőltetett csökkentése is csupán a devizakockázat más gazdasági szereplőkre történő áthárítását eredményezi. Láttuk, hogy akkor sem lehetett elkerülni a lakosság devizahitellel való elárasztását, amikor a hitelezési kedv még töretlen volt a világban: a nagy államadósság miatt kiugróan magas forintkamatok láttán senki sem volt kíváncsi a forintalapú lakás- vagy fogyasztási hitelekre. Az államadósság összetételének esetleges optimalizálása mellett sem kerülhettük volna el a jelenlegi válságot, hiszen akkor meg a magánszektornál keletkezett volna valószínűleg még több rövid és devizaforrás.
Ma a helyzet, ha lehet, még rosszabb. A külföldi források elérhető mennyisége drasztikusan csökkent. A külföldi befektetők nemcsak hogy kevesebbet hajlandók hitelezni az államnak, egyenesen csökkentik az államkötvény-portfóliójukat. A kisebb hiteltortán kell osztoznia az államnak, a lakosságnak és a közvetlen külföldi kapcsolattal nem rendelkező, főleg kis- és közepes vállalkozásokból álló szektornak. Emberünknek tehát elsősorban nem a stílusával van baj. Sokkal inkább a súlyával. Le kéne fogynia. És akkor olyan nüanszokra is lehetne figyelni, mint az optimális adósságkezelés, s viszsza lehetne térni a korábbi stratégiához.
Az elmúlt hetek hoztak némi megnyugvást az állampapírpiacra. A hozamok csökkentek, a külföldiek kötvényeladásának intenzitása alábbhagyott. A helyzet azonban még nagyon érzékeny. Minket még nem a súlyunk vagy a technikánk, hanem csupán a mentőövünk miatt szeretnek. Az államadósságnak a közgazdasági szakirodalom hasznos képességeket tulajdonít. Segíthet stabilizálni a gazdaságot, nem mellékesen hozzájárul a hazai tőkepiac fejlődéséhez. De nem lehetnek túlzott illúzióink: mindezt csak akkor képes megvalósítani, ha puszta mérete nem ró elviselhetetlen terhet a gazdaságra.
A szerző a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.