Két év – nagyjából eddig tartott, amíg a költségvetés rendre jobb számokat produkált, mint amilyeneket a kormány tervezett. Ez idő alatt a GDP 8 százalékával, azaz durván 2000 milliárd forinttal sikerült mérsékelni a hiányt. Most azonban ismét ott tartunk, hogy újabb, mintegy 200 milliárd forintnyi megszorításra lesz szükség, ha a kormány tartani akarja a Nemzetközi Valutaalappal szemben vállalt deficitcélját.
Az okokat mindenki máshol látja. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a drámaian romló reálgazdasági környezettel magyarázza az elkerülhetetlen lépéseket, az ellenzék pedig a kormány hozzá nem értésével. Az igazság, mint oly sokszor, a kettő között lehet.
Való igaz ugyanis, hogy az egyre súlyosbodó globális válság hatására a világon mindenütt módosítani kell a prognózisokat, költségvetéseket. Ugyanakkor a kormány rossz tervezése, kapkodása, következetlensége is nyilvánvaló: gondoljunk csak a közalkalmazottak 13. havi juttatása ügyében tanúsított engedékenységre vagy az adótervekben mutatott vargabetűkre. A tavaly ősszel elszalasztott lélektani pillanat után mindenesetre most nem lesz könnyű elfogadtatnia a társadalommal az újabb restrikciót.
Ilyen körülmények között nagy kérdés, mi lesz a fellendülés megalapozásához szükséges lépésekkel. Ebből a szempontból a Reformszövetség színre lépése örvendetes fejlemény, a politikai légkör azonban mit sem javult. GCs
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.