A legmagasabb jövedelműek adóterhelésének növelését fontolgatják jó néhány országban. Barack Obama amerikai elnök az évi 250 ezer dollárnál többet keresők személyi jövedelemadójának emelésére tett javaslatot. A német szociáldemokraták 47 százalékra növelnék a legfelső szja-kulcsot. Ausztriában a vagyoni típusú adók esetleges kiterjesztéséről vitáznak, s a magyar pénzügyminiszter-jelölt is úgy véli, be kellene vezetni az ingatlanadót, az eddiginél kevésbé kell adóztatni a munkajövedelmet, s jobban a vagyont.
Akár olcsó populizmusnak is tűnhet persze válság idején az a jelszó, hogy fizessenek a gazdagok. Ám most ennél többről van szó. A legutóbbi egy-két évtizedben a világon szinte mindenütt nőtt a szakadék a szegények és a gazdagok között, a jövedelmi és a vagyoni helyzetet tekintve egyaránt. Ezzel párhuzamosan viszont a gazdagok marginális adóterhelése egyre kisebb lett. Ez az ellentmondás óhatatlanul a társadalmi feszültségek éleződése irányába hat.
A mostani válság a jelek szerint jó alkalom lesz arra, hogy ez a tendencia megálljon. A világnak ugyanis valahogyan meg kell finanszíroznia az eddig bejelentett, több mint 3000 milliárd dollárra rúgó gazdaságélénkítési intézkedéseket. Az pedig öngyilkossággal érne fel, ha ezt a terhet az államadósság megnövelésével kizárólag a jövő generációkra próbálnák hárítani. A középrétegek lecsúszóban vannak, a szegények további sarcolása szintén nem járható út, marad tehát a gazdagok adóterhelésének a növelése.
Ez azonban érdemben csakis valamiféle nemzetközi együttműködésben képzelhető el. Anélkül ugyanis a gazdagok nyilván elmenekülnének az adókat alacsonyabban tartó országokba. A legutóbbi G20-csúcs megmutatta, hogy összehangolt fellépéssel az adóparadicsomokat is térdre lehet kényszeríteni. Nem lepődnék meg, ha a következő G20-csúcs ebbe az irányba menne tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.