Az internetes keresőkbe Jan Fischer nevét beütve néhány napja még elsőként egy számítógépes grafikus, aztán pedig egy pornószínész bukkant elő. Csak őket követte az a cseh statisztikus, aki május 9-től a prágai kormánnyal együtt az Európai Unió állam- és kormányfői tanácsának elnöki posztját is átveszi a távozó Mirek Topolánektől. Valószínűleg kevés tény világíthatna rá beszédesebben az 58 éves leendő cseh miniszterelnök eddigi viszonylagos ismeretlenségére.
Ennél azért többet érdemelne az Európai Unió. Egyszerűen komolytalanná teszi az integrációt a világ többi része számára, hogy egyik napról a másikra teljesen kiszámíthatatlan módon egy a semmiből hirtelen előkerülő statisztikus kerülhet a legfontosabb uniós szerv élére. Akinek ráadásul a prágai parlamentben egymással lepaktáló pártok vezetőinek a felhatalmazását kivéve semmiféle politikai támogatottsága nincs.
Régóta lehetett sejteni, hogy a cseh elnökség (bár a januári gázválságot jól kezelte) nem tartozik majd az EU történetének kiemelkedően sikeres időszakai közé. Ám olyan mélyrepülésre, amilyet Prága az elmúlt hetekben a kormányválság és Topolánek szerencsétlen megnyilvánulásai révén produkált, valószínűleg kevesen számítottak. Nagyon itt lenne az ideje az állandó elnöki poszt megteremtésének. Ehhez „csupán” az kellene, hogy a lisszaboni szerződés ratifikációja végre befejeződjön a hátralévő négy tagországban. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.