A magyar GDP-adat a többi európai gazdaság teljesítményét látva nem is számított rossznak, főként, hogy már tavaly is csak alig észrevehető volt a bővülés. Az építőipar kezd erőre kapni, ez valószínűleg a rég várt állami segítség megérkezésének köszönhető. A magánszektor a nehéz helyzet ellenére azonban tovább növeli a fizetéseket.
A bruttó hazai termék 6,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, de a naptárhatást kiszűrve ennél visszafogottabb, 5,8 százalékos a zsugorodás. A Központi Statisztikai Hivatal és az Ecostat közös gyorsbecslése a negyedéves GDP-statisztika történetének legnagyobb visszaesését jelenti. Az előző negyed csökkenése 2,5 százalékos volt, azt megelőzően pedig pozitív volt az éves változás indexe. A rövid bázisú mutató esése is rekordot jelent. A tavalyi negyedik negyedévhez viszonyítva 2,3 százalékos a szűkülés, és ez az új adatok szerint már a negyedik egymást követő negatív adat.
Az építések volumene 3,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A múlt decemberi 3,7-es bővülést leszámítva ez az utóbbi három esztendő legmagasabb növekedési üteme. Az első három hónap eredménye azonban még így is átlagban 4,1 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Szezonálisan kiigazítva a termelés márciusban 5,9 százalékkal haladta meg az előző havit, a februári emelkedés is kirobbanó, 8,8 százalékos volt.
Az első negyedévben a reálkereset 2,7 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest – közölte a KSH. Ez a majdnem stagnáló átlagkereset és a 3 százalékos infláció eredményeként adódott, a bruttó fizetések 0,3, a nettók 0,2 százalékkal emelkedtek a január–márciusi időszakban. Az alacsony dinamikák elsősorban a januári zuhanás eredményei, mert márciusban már 4,3 százalékkal voltak magasabbak a keresetek az egy évvel korábbinál. Februárban még csak 2,5 százalékos volt a növekedés. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.