Kühne Kata
Az Otthon Centrum Franchise Kft. ügyvezetője
Átrendeződés
„Lesznek olyanok, akiknek ez lesz az utolsó csepp a pohárban, bármekkora mértékű lesz is a teher. Például a nagy lakásban élő kisnyugdíjasok vagy azon középrétegekhez tartozók, akiknek már a hitelek törlesztőrészletének a kifizetése is gond. Egyébként, ha tényleg lesz könnyítés az szja-ban, akkor az együttes hatás nem hozza hátrányba az átlagos lakástulajdonosokat. Úgy gondolom, megindulhat valamiféle vándorlás, átrendeződés, de összességében az adónak nem lesz negatív hatása az egész piacra. Fontosabbnak vélem, hogy az üdülőkre, nyaralókra és a kereskedelmi ingatlanokra tervezett egy százalékból várhatóan jóval nagyobb nettó bevétele lesz az államnak, mint a lakásokból, ahol biztos sok lesz a kivétel vagy más lesz például a sávhatár.”
Novák Zalán
Az Euro-Immo Export Kft. ügyvezető igazgatóhelyettese
Értékkáosz
„Van olyan ingatlan Magyarországon, amelynél 270 oldalon futnak végig a széljegyzékek, máshol 15 éve adták el a lakást. Becslésem szerint legalább 10, de inkább 20 százalék a fellelhetetlen tulajdonosok aránya. Ezek alapján kérdem én: kin fogják behajtani az adót? Gyakran előfordul, hogy egyazon tömbben két-háromszoros értékkülönbség is van a lakások között. Súlyos gondként jelentkezik, hogy nincs rögzített értékbecslési szabályrendszer: a lakásoknál a piaci összehasonlító módszert, az üzleti ingatlanoknál ezt, a költségalapút vagy a hozamszámításon alapulót alkalmazzák, esetleg valamiféle hibridet. A szakértőkre ellenszakértőket fognak hívni, túl sok érdeket kell itt öszszefésülni, és egyébként is nagy még a bizonytalanság.”
Futó Péter
Az MGYOSZ és a Futureal elnöke
Elhibázott
„Alapvetően elhibázottnak tartom, hogy egy recessziós környezetben a kihasználatlan kereskedelmi ingatlanok jelentős száma mellett értékalapú ingatlanadót tervez bevezetni a kormány. A Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ), illetve az ingatlanfejlesztéssel is foglalkozó Futureal Holding Zrt.-nek az elnökeként rendkívül magasnak vélem az egy százalékra tervezett értékalapú, kereskedelmi ingatlanokra vonatkozó adót. Megoldási irányként ehelyett egy árbevétel-alapú adóterhelés felé való elmozdulást javaslok. Úgy vélem, ezzel nem korlátoznánk a fejlesztőket, amelyek a mostani visszaesés miatt egyébként is több terhet kénytelenek viselni, és az egyszázalékos, értékalapú adóval azonnal 10-15 százalékos leértékelődéssel kellene számolniuk.”
Bálint József
A Jegyzők Országos Szövetségének elnöke
Felkészülés
„Több problémát látunk az ingatlanadó bevezetésével kapcsolatban, legalábbis az eddig nyilvánosságra került információk alapján. Jelenleg az országban nincs pontos nyilvántartás, kataszter a lakásokról, épületekről. Továbbá az a szakértői gárda is hiányzik, amely az értékmérést el tudná végezni. Ezért úgy vélem, ezt a közterhet nem lehet gyorsan bevezetni, legalább kétévi előkészítő munkára van szükség. Ám ha az önkormányzatok számára biztosítja az állam a szükséges feltételeket, a hivatali apparátusok képesek lesznek megoldani az ingatlanadó kivetésével, beszedésével kapcsolatos feladatokat. Ehhez persze a lakosság együttműködésére is szükség lesz, amely szerintem abban az esetben valósul meg, ha az emberek egyéb adóterhei csökkennek.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.