A helyzet attól változhatott meg, hogy a cégeknek hirtelen kevesebb munkaerőre lett szükségük, azaz erősebb tárgyalási pozícióba kerültek. Sajnos ez jól tükrözi, hogy menynyire nem sikerült elérnünk azt a fajta korporatív, a társadalmi érdekek maximalizálására törekvő modellt, amelyet tőlünk nyugatabbra sok helyen alkalmaznak.
Nem, nálunk nem törekednek a gazdaságot mint szerves egészet figyelembe venni az érdekképviseletek, hanem továbbra is a rövid távú előnyöket tartják szem előtt. A kormány ugyan rendet tehetne, ésszerűbb magatartásra bírva a feleket, de ez rövid távon szintén nem érdeke.
Az ilyen félresikerült módon elért egyensúly pedig a legtöbbször nem bizonyul tartósnak. Vélhetően a munkavállalók az első adandó alkalommal igyekeznek majd „visszaszerezni” jogosnak vélt, elmaradt béremelésüket. Ezzel viszont ismét csak inflációs feszültséget gerjesztenek.
De van-e más út arra, hogy a bérek színvonala közelítsen a fejlettebb gazdaságokban láthatóhoz? Egy bizonyos ideig az árfolyamon keresztül is történhet az alkalmazkodás, amíg nem vezetjük be az eurót. Ez azonban csak a felszín, a bérek reálértékének emelkedése ugyanis nem szakadhat el a teljesítménytől, különben az amúgy sem fényes versenyképességünk romlik tovább.
És ismét oda lyukadunk ki, hogy a gazdaságba kell életet lehelni a lehető leggyorsabban: modernizálni, stabil kereteket adni neki, hogy érdemes legyen értéket teremteni Magyarországon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.