Kínában szintén mintha elkezdett volna mérséklődni a tavalyi évben még két számjegyű bővülési ütem. Ez hovatovább nem is lenne meglepő, hiszen a korábbi harminc százalékot (!) meghaladó hitelállomány-bővülés mindenképpen mérséklődik, sőt, a jegybanki intézkedések még szigorítottak is a hitelezési feltételeken.
A roncsautóprogramok kifutásával Európa is mintha visszakapcsolna egy fokozatot, és a legtöbb tagországban a már pozitív változást hozó utolsó negyedévhez képest most mintha kevésbé bizakodók lennének a vállalkozások és a fogyasztók. Nehéz megítélni, hogy milyen mértékű változást hozhat az üzleti bizalmi index enyhe romlása Németországban, vagy a magas államadósságok okozta forráselvonás a magánszektortól.
Az biztos, hogy az utóbbi hetekben a nemzetközi szervezetek általában felfelé módosították a növekedési előrejelzéseiket, így előfordulhat, hogy a következő hónapokban a meglepetés inkább a kedvezőtlen irányból érkezik.
A hazai kilátásokat illetően szintén vegyes kép tárul elénk. A bizalmi indexek általában kedvezőek az év első két hónapjában, a csökkenő kamatszint és a stabil árfolyam pedig jó a növekedésnek. A másik oldalon a bankok a korábbi túlzott hitelezést most óvatos magatartással igyekeznek kompenzálni, de emellett érkezett egy gyenge beruházási adat, a kiskereskedelmi forgalom továbbra is igen jelentős csökkenést mutat, és az ipari termelési adatok sem éppen kedvezőek. A decemberi ipari termelési adat lényegében lenullázta az év második felében elért minimális emelkedést is. Ráadásul a kilábalás kizárólag az exportszektorra volt jellemző, a belföldi értékesítésre termelő vállalatok körében tovább folytatódott a lejtmenet. A kilábalási forgatókönyvet tovább gyengíti, hogy az exportszektor döntően két területnek, a jármű- és a gépgyártásnak köszönheti a javulást, így itt is kiemelt a kockázata, hogy a támogatási programok kifutását itthon is megérezzük.
A legutóbbi, ezredfordulót követő viszszaesés és kilábalás alapján nem lenne meglepő, ha ezúttal is lassabb lenne a világgazdaság helyreállása. Igaz, akkor szinte kizárólag az Egyesült Államok kötötte le a piacok figyelmét annak megítéléséhez, hogy meddig tart a recesszió, míg ma Ázsia és Európa is jelentős szerepet játszik. Emlékezhetünk azonban arra, hogy a 2002 eleji optimizmus még arról szólt, hogy a visszaesést egy gyors kilábalás követi, majd az év tavaszától mind markánsabban rajzolódott ki egy lassabb helyreállás forgatókönyve, végül a tartós fordulatra még egy évet kellett várni. Ez akkor jelentős átrendeződést okozott a tőkepiacokon is, tehát ezúttal is érdemes lesz erre figyelni.
A mi esetünkben ez már csak azért is kiemelten fontos, mert a Nemzetközi Valutaalap programjának alappillére, hogy az adósságrátát, azaz az adósságállománynak a nemzeti jövedelemhez viszonyított arányát egy fenntartható pályára állítsa. Egy lassabb kilábalási pálya mentén ez is kedvezőtlenebbé válhat, azaz az új kormánynak újból feladata lehet egy hiteles gazdasági pálya összeállítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.