BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
minisztériumok

"Aligha van elegendő superman a szuperminisztériumok élére"

A gazdasági elit javaslatai az új kormánynak: Mi legyen az első tíz lépés? László Csaba válaszai.
2010.04.26., hétfő 05:00

1. A kormányzati struktúra kialakítása. Ez a belépő, elvégre addig nem lehet minisztereket kinevezni, amíg nem jön létre az új minisztériumi struktúra. Két dologra azonban érdemes odafigyelni. Az első az idő. A lehető leggyorsabban kell az új szervezeti struktúrát működőképessé tenni. Ha az érintett köztisztviselők hónapokig keresgélik a helyüket, addig érdemi munkára ne számítson senki. Ráadásul január elsejétől hat hónapig Magyarország lesz az EU soros elnöke, ebbe még nagy országok hatékony közigazgatásai is időnként belerokkannak. A másik szempont az egyes tárcák által lefedendő terület nagysága. A mai átpolitizált közéletben a döntések könnyen felcsúsznak a legmagasabb szintekre. Emellett az EU-tagságból fakadó követelmények is jóval több feladatot jelentenek a csatlakozás előttieknél. Nem a minisztériumok, a miniszteri Audik száma alapján lehet majd ítéletet mondani a kormány takarékosságáról. Nem ezen kell spórolni. Alig hinném, hogy van elegendő superman az országban a szuperminisztériumok irányítására.

2. Az IMF-, EU-megállapodás felfrissítése. A piaci, a hazai és külföldi befektetők bizalmának a megőrzéséhez elengedhetetlen a megállapodás aktualizálása. Komoly reformígéretekkel lehet némi mozgásteret vásárolni, de a költségvetési politika hitelességének megőrzése nélkül nem lehet a gazdasági növekedést eredményező gazdaságpolitikát folytatni.

3. A pártfinanszírozás reformja. A korrupció elleni küzdelemben az első és egyetlen hiteles lépés lehet a rendszer tisztába tétele. Számtalan javaslat született már, de ezek közül valószínűleg érdemes a Transparency International magyar tagozatának a javaslatára támaszkodni.
4. A jegybankkal való viszony normalizálása. A gazdaság, a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzése érdekében kölcsönösen túl kell lépni az elmúlt időszak sérelmein. A kormány és az MNB együttműködésre van ítélve. Nem kötelező egymást szeretni, de korrekt szakmai együttműködésre van szükség.
5. A hitelszűke oldása. A pénzügyi intézményrendszeren belül nincsenek teljes mértékben kihasználva azok a lehetőségek, amelyek a vállalkozói szféra finanszírozását segítenék, olajoznák. Az MFB, az Eximbank, a Mehib a Garantiqua segítségével tovább lehetne javítani a finanszírozási feltételeket.
6. Az EU-pénzek felhasználása. Az egyes területeken meglévő elképesztő bürokrácia drasztikus csökkentése, a finanszírozás felgyorsítása szükséges.
7. Az ÁSZ vezetőinek a kinevezése. Az alelnöki posztok lassan tíz éve nincsenek betöltve, az elnöki pozíció fél éve. Nehéz lesz úgy a közpénzek pazarlása ellen hitelesen küzdeni, ha a legfőbb közpénzügyi ellenőrző szerv élére nem sikerül sürgősen független és feddhetetlen szakembereket kinevezni.
8. Adóreform-koncepció elkészítése. A gazdaság versenyképességére koncentráló stratégia elfogadása után a hatálybaléptetést januárra érdemes ütemezni.
9. Az eurózóna-csatlakozási program elfogadása. Feszített munka mellett is az év végére lehet kész. A céldátumot pedig már csak akkor szabad kijelölni, ha a piacok is 101 százalékig elfogadják a megjelölt dátumot.
10. Stratégia kialakítása a nagy ellátórendszerek reformjára. Egészségügy, oktatás, helyi önkormányzatok, közigazgatás, igazságügy, közösségi közlekedés, és még lehetne folytatni a sort. Szerintem már az is óriási kihívás, ha az év végéig ez a stratégia elkészül, és a végrehajtás 2011-től fokozatosan elindul.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.