Hatalmas lehetőség ez – de hatalmas rizikó is. Ha jól teszi a dolgát – az ülések jól előkészítettek, a papírok időre elkészülnek, a napirendet jól rakják össze, a vitában jól közvetítenek, és végül az ügyek többségét sikerül lezárni, vagy legalábbis továbbérlelten átadni az utódnak –, akkor mindenki jó elnökségről beszél majd. És ez nem a hízelgő címke miatt fontos, hanem mert ennek köszönhetően utána jó időre fel is értékelődik az ország, a diplomácia, az ezt megtestesítő brüsszeli szakdiplomaták és politikusok tekintélye, befolyása. Elnökségként tilos nemzeti ügyekben nyomulni. A féléves böjt azonban megtérül, ha az elnökség sikeres volt, mert ezzel a háta mögött ugyanaz a kormány hirtelen sokkal több eséllyel toborozhat számára kedvező koalíciókat a neki fontos kérdésekben. A rizikó ágon persze ott áll az is, hogy ha viszont elnökségként lejáratta magát, akkor utána jó időre az uniós mozgástere is finoman szólva beszűkül…
Márpedig éppen az Orbán-kormány mandátuma idején bőven lesznek olyan ügyek, amelyek kapcsán fontos lenne minél több befolyással bírni. Éppen a magyar elnökség alatt indul útjára a 2013 után esedékes új, többéves közösségi pénzügyi keretmegállapodás – előreláthatólag legalább másfél-két évig tartó – vitája. Ebben nem kevesebb dől el, mint hogy mekkora hányad juthat a jövőben regionális felzárkóztatásra, agrártámogatásra, kutatásra, innovációra, és miként. Ehhez kapcsolódóan zajlik majd a magyar szempontból szintén nem közömbös újabb vita a közös agrárpolitika további reformjáról. A hazai energiaellátást közvetlenül érinthetik a közösségi energiabiztonságot célzó majdani konkrét intézkedések és megállapodások, a magyar makrogazdaság mozgásterét pedig a tagállamok közötti gazdaságpolitikák harmonizációja. De ha mindez nem lenne elég: az oly mértékig eminensen magyar ügyekben, mint a határon túl élő magyarság érdekeinek a védelme is, másként lehet megbecsült, tekintélyes EU-tagként uniós eszközöket fokozatosan mozgósítani, mint elszigetelt, csekély súlyú, alig észrevett tagországként.
A Fidesz a magyarországi választást imponáló többséggel megnyerte. Alig nyolc hónap múlva esélyt kap arra is, hogy az európai uniós országpozíciót szintén radikálisan feljavítsa. De ennek ugyanúgy feltétele lesz már addig is felelős és konstruktív partnerként fellépni – valamint a nemzeti szempontok túlhangsúlyozásának a látszatát kerülni –, mint magát a hat hónapot hatékonyan és eredményesen végigvinni. A másodszorra történő első jó benyomás elérésének klasszikus esélye ez.
A szerző a BruxInfo EU-szakértője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.