Bűrös László
A Közbeszerzési Jogászok Országos Szövetségének elnöke
Lehetőségek
„A hazai cégek nyerési esélyeinek növelésére irányuló szándék érthető. A megvalósítás módja azonban nehéz, hiszen hazánknak alkalmaznia kell a közbeszerzésekre irányadó uniós irányelveket. Ezek szerint – a hatályos Kbt.-ben is deklaráltan – az unióban letelepedett ajánlattevőket nemzeti elbánásban kell részesíteni. A mozgástér tehát az uniós értékhatárt elérő értékű közbeszerzési eljárások területén meglehetősen szűk. A lehetőségek ennél lényegesen nagyobbak a tagállamok szabályozási hatáskörébe tartozó egyszerű eljárásokban, ahol mód van a fenntartott szerződések körének átalakítására, valamint az alkalmassági és értékelési feltételrendszer bizonyos módosítására, preferálva ezzel a kis- és középvállalkozásokat és ezen keresztül a hazai cégeket.”
Szendrey Silvia
A Joint Venture Szövetség ügyvezető igazgatója
Tapasztalatok
„Mindenképpen célszerűnek tűnik a közbeszerzések gyakorlatának áttekintése az eddig felhalmozódott tapasztalatok alapján. Az eljárás egyszerűsítése, a teljes nyilvánosság biztosítása, a felmerülő költségek és az adminisztráció csökkentése, illetve a gyorsabb jogorvoslati rendszer, vagy a közbeszerzési projektek kisebb értékre történő felosztása, mind-mind a pályázók körének EU-konform szélesítését segítik elő, ami a rendszer hatékonyságát és átláthatóságát is növeli, ugyanakkor visszaszorítja a korrupciót. Átfogó, társadalmilag beágyazott és transzparens megoldásra van szükség, amelyet csak valamennyi érdekelt bevonásával lehet megteremteni. Nem kevésbé fontos továbbá a közbeszerzés gazdasági és nem pusztán jogi kérdésként való kezelése sem.”
Bakonyi József
A Közbeszerzések Tanácsának elnöke
Arányok
„Rendkívül fontos kérdés a hazai vállalkozások helyzetbe hozása, erősítése. Számításaink szerint 2009-ben a közbeszerzések értékének mintegy 55 százalékát külföldi, 45 százalékát pedig magyar tulajdonosi hátterű vállalatok nyerték el. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy Magyarország európai uniós tagsága a megvalósítás jogszerű megoldási irányait meghatározza, korlátozza, így a hangsúlyt inkább a kkv-k erősítésére helyeznénk. Véleményem szerint a közbeszerzésekben a hazai, illetve külföldiek nyerési arányának kérdését nem lehet elvonatkoztatni az egész gazdaságra jellemző hazai-külföldi aránytól.Tapasztalat, hogy azon országokban, ahol a külföldi tőke nagyobb szerepet tölt be a gazdaság egészében, részesedése a közbeszerzésekből is nagyobb arányú.”
Vadász György
A Magyar Iparszövetség társelnöke
Támogatás
„A kiírók ma nemigen hajlanak a nagy közbeszerzéseknél az egyszerűbb megoldásokra, így arra, hogy ha mód van rá, kisebb célcsoportokra bontsák a pályázatot. Bár a törvény is rendelkezik erről, a gyakorlatba eddig nem ment át, jóllehet sokat segítene a kisebb hazai vállalkozásokon. A beruházások túlnyomó többségét a nyertesek alvállalkozókkal valósítják meg. Érdemes lenne törekedni arra, hogy bizonyos esetekben a pályázati kiírás feltételként tartalmazza a leendő nyertes számára a hazai alvállalkozók alkalmazását a végrehajtásban. A legcélravezetőbb persze az lenne, ha a magyar cégek a jelenleginél erősebb pozícióból indulhatnának a pályázatokon. Ehhez a támogatási rendszeren kellene változtatni.”
Ügyvéd, hivatalos közbeszerzési tanácsadó
Tartalékok
„A magyar kis- és középvállalkozások számára a közbeszerzési eljárásokban való részvétel rendkívül költséges és időigényes. A közbeszerzési joganyag hatalmas és igen szövevényes, ezenkívül az ajánlatkérők is elképesztően bonyolult követelményeket tudnak felállítani, így külső szakértők nélkül szinte lehetetlen a saját számukra elkészíteni az ajánlatot. Nagy segítség lenne a tőkehiánnyal küszködő hazai vállalkozói körnek, ha a jogalkotó minden részletében egyszerűbbé tenné a szabályozást. Az uniós irányelvek alapján álló, kevés, rövid és egyszerű jogszabályra volna szükség, mindenhol maximálisan kihasználva azt a mozgásteret, amelyet az uniós szabályok lehetővé tesznek a hazai vállalkozások esélyeinek javítására, merthogy bizony még vannak tartalékok.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.