BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Európa Könyvkiadó

Mit szól a már bejelentett adóváltozásokhoz?

Orbán Viktor múlt héten jelentette be a kormány 29 pontból álló akciótervét, amelynek keretében többek között eltörölnének 10 kisadót és mérsékelnék a társasági adó mértékét is. E heti körkérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy hogyan látják a bejelentett változtatásokat a gazdasági élet szereplői.
2010.06.18., péntek 05:00

Tőtös Zsolt
Az Imperial Tobacco Magyarország ügyvezető igazgatója
Tisztázásra várva
„Mind a tíz kisadót, mind pedig a társasági adót érintő változások úgy vélem nagyon jó irányba mutatnak, ugyanakkor a kormány ezzel csupán a kis-és közepes vállalkozások válláról tud némi terhet levenni. Igaz, a tíz kisadó esetében egyelőre nem tiszta a kép, hogy valójában mit is akar eltörölni a kormány. Ha már változásokról van szó, a nagyobb vállalatokat sokkal inkább izgatja az, hogy mi történik a jövedéki adókkal, illetve a munkavállalók után fizetett terhekkel, vagy hogy a bejelentett pénzintézeti adóra miként fognak reagálni a bankok, illetve biztosítók. A változásokat tehát alapvetően jónak tartom, azt azonban egyelőre még nem látom, hogy az adóváltozásokból eredő költségvetési bevétel-kieséseket miként és miből fogja kompenzálni a kormány.”

Barna Imre
Az Európa Könyvkiadó Kft. igazgatója
Kettős látás
„A bejelentett adóváltozásoknak van kellemes része, de ugyanúgy van homályos vetülete is. A társasági adó mértékének csökkentése természetesen jó hatással lesz a gazdasági társaságokra, mármint azokra, amelyeknek van nyereségük. Állampolgárként pedig egyértelműen annak örülhet bárki, ha az egykulcsos adórendszer eredményeként több pénzt vihet haza. A tíz kisadó eltörlése ugyan meglátásom szerint nem csak a kis-és közepes vállalkozásokat érinti majd, de nyilván ezek lesznek azok, amelyek számára az adminisztráció tekintetében nagy könnyebbséget jelentenek a változtatások. Összességében úgy vélem, hogy a bejelentett adóváltozások hatásairól ki-ki akkor tud majd részletes véleményt mondani, ha már kellő mennyiségű tapasztalat gyűlt össze.”

Fodor Attila
A CBA kommunikációs vezetője
Jó irány
„Úgy látjuk, hogy jó irányba halad az az út, amelynek az alapjait most rakja le az új kormány, a nemrég bejelentett intézkedésre már égető szükség volt. Kíváncsian várjuk ugyanakkor a következő mérföldköveket is. Alapvetően nélkülözhetetlen volt már egyfajta egyszerűsítés az adózás jelenlegi rendszerében, a mostani intézkedéscsomagban ez világosan tetten is érhető. Meglátásunk szerint az adminisztrációs-, valamint az adóterhek csökkentése egyértelműen ösztönzően fog hatni a vállalkozásokra, és élénkíteni fogja a gazdaságot is. Kisebb teherviselés mellett a vállalkozásoknak több energiája marad például a forgalmuk növelésére, legyen szó bármelyik ágazatról. Arról nem is beszélve, hogy a köztehercsökkentés hosszabb távon új munkahelyek létrehozásához is vezethet.”

Mazzag Ferenc
A Metamorf ’90 Kft. ügyvezető tulajdonosa
Kétségek
„Nagyon örülök a már bejelentett adóváltozásoknak, ugyanakkor úgy vélem, a részletekben rejlik az ördög. Egyelőre például azt sem lehet tudni, hogy melyik lesz az a 10 kisadó, amit el fognak törölni. És persze ott a kérdés, hogy az eltörölt kisadókat milyen más adónemekbe építik vissza. A társasági adó mértékének csökkentése szintén üdvözölendő intézkedés, ez azonban az 500 millió éves nyereség fölött teljesítő cégeknek nem jelent könynyebbséget. Szintén egyfajta kettősséget okozhat a 16 százalékos szja kulcs bevezetése, az lenne az igazi, ha a munkáltatók foglalkoztatásból adódó terhei is ugyanilyen mértékben csökkennének. Sokat segítene a vállalkozások likviditási problémáin ugyanakkor az is, ha az áfát nem előre, hanem utólag kéne befizetni.”

Takács Mihály
Az SOS-Sofőr Futárszolgálati Kft. ügyvezetője
Első lépések
„Bízom benne, hogy a kisadók eltörlése csak az első lépés az adórendszer egyszerűsítésének útján, várom a további intézkedéseket. A stratégiai célok között érezhetően szerepel a kkv-k ösztönzése, azonban az intézkedésekről pontos információ még nem áll rendelkezésre. Kíváncsian várom a konkrétumokat az EU források átcsoportosításával kapcsolatban is. Örülnék neki, ha ezúttal a mikrovállalkozások számára is biztosítanának támogatást már 1-2 milliós projektekhez is. Az EU-ból érkező források és a Széchenyi-kártya lehetőséget ad a további növekedésre. Segíti a foglalkoztatást az alkalmi munkavállalás egyszerűsítése is. A bürokrácia csökkenése lehetőséget ad számunkra, hogy a vállalkozás szakmai feladataival és stratégiai kihívásaival foglalkozzunk.”









A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.