A kormány valóban gyorsan döntött néhány olyan kérdésben, amelyek népszerűségéhez nem férhet kétség (még ha szakmai ellenérvek fel is vethetők némelyikükkel szemben). Kedvező a vállalkozásoknak a kedvezményes társasági adó kiterjesztése, néhány kisadó megszüntetése és a Széchenyi-kártya 50 millió forintos beruházási hitelkerete, a lakosság pedig a gázártámogatás meghosszabbításával járhat jól. Ezek az intézkedések azonban mind viszik a pénzt.
Az egyenlegjavító lépések – más néven megszorítások – esetében a kép bonyolultabb. Egy részük elvileg sínen van, hiszen a kormány már két hete döntött egy 120 milliárd forintos megtakarításról, amelyet persze még minisztériumi, intézményi és vállalati szintre le is kell bontani. Most született hivatalos döntés a költségvetési felügyelőkről, akik a közpénzekből működő intézmények gazdálkodásába avatkozhatnak be.
Nem sikerült viszont még mindig megállapodni a bankadó részleteiben, holott az az egész akcióterv fő pillérét képezi.
Ugyancsak későbbre maradt a bajba jutott hitelesek megsegítésére hivatott eszközkezelő alap tervének kidolgozása. Mindez arra utal, hogy a bankokkal folyó tárgyalásokon – amelyeken a két téma Matolcsy tájékoztatása szerint összekapcsolódik – komoly nézeteltérések maradtak. Ez egyrészt érthető, hiszen mindkét javaslatnak súlyos következményei lehetnek a magyar gazdaságra nézve. A piacok azonban nyugtalanok, a jövő héten pedig az IMF küldöttsége is kézzelfogható eredményeket szeretne már látni. A szavak ideje lassan lejár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.