Az átmenet azonban aligha lesz zökkenőmentes: az ellenzék vezére, Julija Timosenko „bírói szürrealizmusnak” bélyegezte a határozatot, kijelentve, hogy a jelenlegi hatalom valamennyi szerve illegitim.
Ukrajnában 2004-ig a Szovjetunió utódállamainak többségére jellemző elnöki rendszer működött. A változást az a „narancsos forradalom” hozta, amely a jelenlegi államfő, Viktor Janukovics akkori riválisát, Viktor Juscsenkót juttatta az elnöki székbe.
Az államfői hatalom korlátozásaként a parlamenthez került a miniszterelnök és a miniszterek kinevezésének joga. Az alkotmánymódosítást Janukovics hívei is támogatták, bízva abban, hogy az megnehezíti majd Juscsenko dolgát az ország élén. Így is történt: az államfő ötéves terminusát gyakorlatilag megbénították a parlamenttel és az akkori miniszterelnökkel, Timosenkóval vívott csatározások.
Janukovics azonban ez év februárban Juscsenkót és Timosenkót is legyőzve megnyerte az elnökválasztást. Hívei a hatalom gyors konszolidálását követően rögtön kezdeményezték az elnöki rendszer helyreállítását, az alkotmánybíróságtól kérve a 2004-es változtatások törvénytelenné nyilvánítását. Sikerük azt jelentheti, hogy Janukovics nagyobb elszántsággal vághat neki az IMF-hiteltől függő gazdaság megreformálásának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.