Az oktatási államtitkár és környezete abból indul ki, hogy a köz- és felsőoktatás közszolgálat, amelynek célja a nemzet fejlődésének, felemelkedésének elősegítése. Az állami oktatás piacelvűségének elutasítása nyilván politikai hívószó sokaknak, amely a nemzeti – de még a koalíciós – együttműködés kényszerét is felülírta. Mégis úgy tűnik, hogy az alapvetően kereszténydemokrata világképet tükröző felsőoktatási koncepció túllőtt a célon: az oktatás bonyolult rendszerének minden szereplője, sőt, a koalíciós partner is kihátrált mögüle.
A felsőoktatás piaci voltához azonban nem férhet kétség. Nemcsak azért, mert az intézmények az egész kontinensen versenyeznek egymással a hallgatókért, akik ma már soha nem látott egyszerűséggel válthatnak egyetemet és országot, hanem azért is, mert – szigorúan szólva – az oktatás piacra termel. Meglehetősen rossz hatásfokkal. Az intézményekből kikerülő végzett hallgatók ma Magyarországon jó eséllyel a munkanélküliek táborát gyarapítják, nyelvtudásuk, szakmai felkészültségük sokszor arra sem elég, hogy egyáltalán tapasztalatot szerezzenek a munka világában.
A jelenlegi kormány egyik legfontosabb célkitűzése viszont a munkahelyteremtés: 2020-ra egymillió új munkahelyet szeretne látni a kabinet. Ezt sokan túlzó kampányígéretnek tartják, ám azt minden gazdasági véleményformáló elismeri, hogy a régiós és uniós szinten is alacsony foglalkoztatási rátánk mihamarabb javításra szorul.
Kézenfekvő lenne, hogy a felsőoktatási törvény új tervezetének kidolgozásakor a munkahelyteremtést uniós elnöksége miatt is prioritásként kezelő kormányzat a legfőbb megrendelőt, a magyar gazdaságot, illetve annak képviselőit is bevonja a folyamatba. Az újraindult egyeztetés során most már erre is lehetőség lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.