Aggódva várja Európa a mai portugál államkötvény-aukciót: annak sikerén múlik ugyanis az, hogy megnyugszanak-e a kedélyek a piacokon. A helyzet persze korántsem ilyen egyszerű: ha sikerül is eladni a valamivel több mint egymilliárd eurónyi államkötvényt, az csak pár napos, átmeneti hangulatjavulást okozhat. A portugál kötvényhozamok ugyanis már stabilan a hét százalék feletti tartományban mozognak, amely – adjanak bár el bármennyi állampapírt – már rövid távon is fenntarthatatlan. Vagyis akár bevallja a portugál kormány, akár nem, az európai mentőöv bedobása elkerülhetetlennek látszik, egyedül az időzítés lehet még kérdéses.
A dominóeffektus hatásaira felhívni a figyelmet pedig a jelen helyzetben már-már közhelyszerű. Ha bedől Portugália, különösebb jóstehetség nélkül állítható, hogy a körből eddig kimaradt Spanyolország és Olaszország is követi, és szép lassan elfogy majd a „rossz tanulók” életben tartására összehozott, 750 milliárd eurós keret is.
Az egyre remegőbb kezű befektetők látványa pedig Budapestről sem túl megnyugtató: bár a tegnapi diszkontkincstárjegy-aukciót különösebb nehézségek nélkül lebonyolították, ha az eurózóna finanszírozásával gondok akadnak, az könynyen nehéz napokat okozhat az éppen a bóvli minősítés fölé sorolt hazai kötvények eladásában is.
A kialakult helyzetben persze Magyarország már nem sokat tehet, hiszen a legkockázatosabbnak tartott államok klubjából kikerülni meglehetősen nehéz. Enyire ideges hangulatban viszont az a minimum, hogy be kell tartani a korábban tett vállalásokat, vagyis sürgősen – heteken, akár napokon belül – elő kell állni azokkal a bizonyos strukturális reformokkal. Ha ez nem történik meg, rövid időn belül keresni kezdhetjük azt az egyszer már kitépett noteszlapot, amelyen az IMF telefonszáma szerepelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.