A Standard & Poor’s megerősítette hitelbesorolásunkat, és egyre-másra születnek a kedvező elemzői kommentek az itteni kilátásokról. A derűlátást a múlt heti devizakötvény fogadtatása is jól mutatja: a vártnál jóval könnyebben sikerült forrást szerezni külső adósságunk refinanszírozására. A forint eközben egyre izmosabb, és a kormányváltás óta nem látott szintre erősödött az euróval szemben. Mindez ráadásul úgy történik, hogy az euróövezet peremállamainak adósságválsága nem enyhül, a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság pedig legalábbis nem túl erős.
Mi történt? Az egyik ok prózai: a magyar állampapírok kínálata csökkenni fog a nyugdíjrendszer átalakítása miatti bevonások következtében, így relatíve vonzóbbá válhatnak. A másik magyarázat, hogy a kormány a március elején közzétett Széll Kálmán-tervvel meggyőzte a befektetőket arról, hogy az eddigi különutas és egyszeri megoldások helyett tartós intézkedésekkel biztosítja a költségvetés középtávú fenntarthatóságát és a csökkenő adósságpályát.
Az olcsóbbá váló adósságfinanszírozásnak természetesen örülni kell, hiszen épp elégszer említették negatív felhanggal Magyarországot az elemzők az utóbbi hónapokban. A mostani sztorit megvevő befektetők optimizmusa ugyanakkor inkább alapul a reményeken, mint a tényeken. A Széll Kálmán-terv kulcsfontosságú részleteit még nem ismerhetjük, ahogy azt sem, mennyi valósul meg belőle a gyakorlatban. Ha pedig akár csalódottságuk okán, akár a külső hangulat változása miatt hátat fordítanak nekünk, az a pénztárak kieső kereslete miatt még nagyobb zuhanást idézhet elő. A meccs még nem ért véget. Valójában csak most kezdődik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.