Miközben a T. Ház illetékes albizottsága erre keresi a választ, a közvélemény túlnyomó része egyelőre két alapvető összefüggés belátásával küszködik. Az egyik: ha valaki évtizedeken keresztül sokkal többet költ el, mint amennyije van, abból bizony baj lesz. A másik: mivel Magyarországon több évtizedes hagyománya van a költségvetési deficitnek, az államadósság nem tehet mást, mint hogy nő. Maximum a GDP-arányos adósságráta csökkenhet, ahogy tette ezt 1995 és 2001 között, a privatizációs bevételeknek és a bruttó hazai termék gyors bővülésének hála.
Bár e két megállapítás triviálisnak tűnik, valójában ezek belátásán múlhat a mostani, államadósság ellen hirdetett „hadjárat” sikere is. Ha ugyanis „felelősöket” keresünk a 80 százalékos GDP-arányos államadósság-ráta mögött, bizony olyan tételeket kell említenünk, mint a tetemes nyugdíjkiadások, a közszféra 2002 után elszabaduló bérköltsége, az idővel túlméretezetté váló szociális ellátások vagy az erőltetett tempójú autópálya-építések. Vagy a bevételek oldaláról: az alacsony foglalkoztatás, az apadó adóbefizetések, illetve a méretes feketegazdaság.
Vagyis az a mód, ahogyan a magyar társadalom és gazdaság immár hosszú évek óta működik. A kormányzati felelősség persze nem elhanyagolható: finoman szólva is megmosolyogtató, ahogyan ma már minden korábbi kormányzati szereplő a bátor, de meg nem hallgatott reformer dicsfényében igyekszik tündökölni. Miközben a tettek mezeje meglehetősen kopár maradt.
Azt, hogy a jelenlegi kormány is erre a sorsra jut-e, egyelőre nem tudni. A második nyugdíjpillér kidöntésének ugyan látványos egyszeri hatása lesz az adósságrátára, de komoly átalakítások nélkül tovább folyik az eladósodás. És a közvélekedés egyelőre messze jár attól, hogy amikor bűnösöket keres e téren – mint teszi azt az országgyűlési bizottság is –, ne ódzkodjon néha tükörbe is nézni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.