Lesz pénz
Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára
„Minden vállalkozás elemi érdeke a megújulás, az innováció. Amelyik erre képtelen, az előbb versenyhátrányba kerül, majd kihullik a piacról. Minden vállalkozás kockázatvállalás is egyúttal. Az innovatív vállalkozás kockázata nagyobb, ám siker esetén az elért haszon is az. Az állam nem vállalhatja át ezt az üzleti kockázatot, de a keretfeltételek megteremtésével sokat segíthet. Az előző kormánytól örökölt működésképtelen intézményrendszer átalakítását követően folyik a szükséges pénzügyi keretek kidolgozása: az adóoldali ösztönzők megteremtése kicsi, fiatal és gyorsan növekvő vállalkozások számára; a kockázati tőke bevonásának elősegítése; a kereskedelem előtti közbeszerzés bevezetése.”
Drasztikus lépések
Ábrahám László, a National Instruments Hungary ügyvezető igazgatója
„Igazi tudásközpontokat kellene kialakítani Magyarországon. A mostani intézmények, amint létrehozzák őket, saját fenntarthatóságuk biztosítására, fontosságuk igazolására összpontosítják a tevékenységüket. Probléma az is, hogy tele van az ország »megélhetési innovátorokkal«, ugyanakkor képtelenség valóban hozzáértő szakembereket találni és a szükséges eszközöket gyorsan megkapni az igazi innovációkhoz. Jó lenne kimondani, hogy csak az kaphat támogatást, akinek a projektjénél látszik, hogy mi lesz a folyamat vége, konkrét gazdasági-piaci eredménye. S végül nagyot kell lépni az oktatásban, mert a mérnökök és informatikusok hiánya miatt el fogják kerülni Magyarországot a világcégek k+f központjai.”
Megfelelő mederben
Mészáros György, a Nemzeti Innovációs Hivatal elnöke
„Alapvető feladatnak tekintjük a kis- és középvállalkozások innovációjának ösztönzését, mégpedig háromféle módon. Egyrészt segítjük felkészülésüket a hazai és az európai uniós pályázatokra, ha szükséges, inkubációval, tanácsokkal járulunk hozzá támogatási kérelmük elkészítéséhez, vállalkozói gondjaik megoldásához. Másrészt igyekszünk kialakítani számukra a megfelelő finanszírozási konstrukciókat. Harmadrészt igyekszünk megfelelő mederben tartani a forrásfelhasználást, hogy ne szórjuk szanaszét a pénzt. A stratégiai irányok kijelölésénél ott tartunk, hogy már látszik: leginkább a műszaki, környezetvédelmi, informatikai, biotechnológiai, egészség- és gyógyszeripari innovációk esélyesek a támogatásra.”
Kitart a bizonytalanság?
Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke
„A hazai kis- és középvállalkozások bizonytalan pénzügyi helyzetben vannak, innovatív tevékenységre saját erőből nem képesek. Így az innováció, a teljes k+f+i folyamat finanszírozásában meghatározó szerepe van és lesz a jövőben is a pályázatoknak, a különböző támogatásoknak, ehhez hatékony intézményrendszer kell. Ugyanakkor összességében a gazdaság már 57 százalékban járul hozzá a teljes innovációs kiadáshoz. Tehát megfordult az a korábbi arány, amikor a források nagyobb részét az állam biztosította. Ennek ellenére a kkv-k szempontjából nagy baj, ha a pályázati rendszer kiszámíthatatlan. Azon a véleményen vagyok, hogy a kockázati tőke és az üzleti angyal rendszer még alig-alig működik nálunk.”
Több a forrás
Váczi Dávid, az OTP Hungaro-Projekt értékesítési igazgatója
„Az Új Széchenyi-terv 132 milliárd forintot biztosít a k+f+i valamennyi folyamatára, 20 százalékkal többet, mint az elmúlt négy évben. A vissza nem térítendő támogatások jelentős hányada az innovatív alkalmazkodást segíti, így biztosítja a cégek körében a legkorszerűbb technológiák és folyamatok bevezetését. A legfontosabb teendő most a potenciális kedvezményezettek megfelelő tájékoztatása, az innovációs fogalmak, célok és elvárások egyértelmű kommunikálása, annak érdekében, hogy a pályázók, az értékelők és döntéshozók közös nyelven beszéljenek. Csak így valósítható meg a támogatások gyors, hatékony és értelmes felhasználásával a hazai vállalkozások innovációs képességének fejlesztése.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.