BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
munkanélküliség

Jön az újabb recesszió? - Néhány érdekes tény

Az utóbbi időszakban hatalmas zuhanást produkáltak a részvénypiaci indexek, több mint két éve nem volt ilyen látványos lejtmenet a tőzsdéken. De valóban ennyire sötét a világgazdaság jövője?
2011.08.10., szerda 12:28

Az USA-állampapírok leminősítésének és az eurózóna heroikus adósság elleni küzdelmének köszönhetően óriásit estek múlt héten és e hét hétfőn a tőzsdeindexek szerte a világon. A részvénypiacot az egyik legjobb barométernek tartják a gazdasági folyamatok alakulásának előrejelzésére, ugyanakkor az az utóbbi négy év eseményei alaposan megtépázták a befektetők idegeit, így a részvényvásárlási és -eladási kedv hajlamos a józan ész határain is túlmutató kilengéseket mutatni. Vagyis az utóbbi idők lejtmenete még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a világgazdaság növekedési üteme lassulni kezd, rosszabb esetben meg is áll.

Vannak más mutatók is, melyeket a gazdaság állapotának előrejelzésére szoktak használni, ilyen például a réz árfolyamának alakulása, hiszen a színesfém felhasználása az elektronikai területektől kezdve a növényvédőszerekig igen sokrétű. Vagyis minél jobban pörög a gazdaság, annál több rézre van szükség és annál magasabbra emelkedik az árfolyam.

Az éves statisztikák szerint a réz kitermelése a 2000-ig tartó 20 év során átlagosan évi 2,9 százalékkal nőtt, míg a rá következő évtized folyamán "alig" 1,8 százalékos volt a bővülés. Az idei évre szóló 1,7 százalékos növekedés már aggodalomra adhat okot egy olyan időszakban, amikor a világ jelentős része döntött úgy, hogy rézigényes energiahálózatát megújítva a hagyományos erőművek felől a szél- és naperőművek irányába fordul.

Az alacsonyabb kínálat azonban mindezidáig megóvta a réz árfolyamát attól, hogy visszaessen, még július végén is legközelebbi lejáratra az 52 hetes csúcs közelében, 4,6 dollár körül járt egy font réz ára - ez 10 222 dolláros árat jelent tonnánként. Köszönhető volt a felfokozott érdeklődés a réz piacán annak is, hogy a világ legnagyobb vörösrézbányájában, a chilei Escondidában július végén a folyamatos sztrájkok miatt bizonytalan időre leállt a kitermelés, ami természetesen tovább csökkenti a piacon elérhető réz mennyiségét.

Az utóbbi napokban azonban a befektetők ennek ellenére is elvesztették hitüket a gazdaság további jelentős bővülésében, hiszen az augusztus elsejét követő héten alig 5 nap alatt 3,8 dollárig zuhant az árfolyam, majd 4,00 dollárig korrigált, ami bár bőven 9 000 dollár alatti árat jelent tonnánként. Ráadásul a réz jövőbeli kilátásai is meglehetősen sötétek, hiszen a decemberi és januári jegyzés egyaránt 4,03 dollár körül forog, alig valamivel a prompt piaci ár felett.

A réz mellett az amerikai referenciaolaj, a WTI árfolyama is rövid idő alatt 20 százalékkal csökkent: az alacsonyabb olajár pedig zsugorodó keresletet vetít előre: lassuló szállítmányozási, kereskedelmi és közlekedési makroadatokkal a közeljövőben, amelyek mind csökkenő GDP-t jelentenek.

A negatív adatokkal szemben egyelőre csak az USA munkanélküliségi adatai állnak szemben: júliusban a várt 85 ezerrel szemben 117 ezer új munkahely született, a munkanélküliségi ráta pedig 9,2 százalékról 9,1 százalékra mérséklődött. Kérdés, a sok negatív előrejelzéssel szemben az USA foglalkoztatási adatai elegendőek lesznek-e ahhoz, hogy alátámasszák a törékeny gazdasági kilábalást.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.