Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója
Elinflálás
„A részvényárak zuhanása részben a növekedési kilátások lefelé módosításának, részben pedig a kockázati prémium megemelkedésének tudható be. A növekedési kilátások gyengülését strukturális jellegűnek gondolom, ez hosszú távon is negatívan hat a részvénypiacok értékeltségére. Az utóbbi napokban azonban a pánik vált a korrekció fő hajtóerejévé, ami általában átmeneti jellegű. Ezeken a szinteken érdemes részvénykockázatot vállalni megfelelő stop loss szint mellett. Hosszú távon a válság kezelésében az államadósságok elinflálása valószínűleg a megoldás markáns része lesz, inflációs környezetben pedig minden reáleszköz felértékelődik, így ezek mixéből lehet érdemes az egyéni portfóliókat kialakítani.”
Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája
Reáleszközök
„A tavasz közepétől kezdve alacsony részvényarányt javaslunk. A reáleszközöket preferáljuk, bankrészvényeket a nagy esés ellenére sem vennénk, inkább a kicsi hitelállományú vagy nettó készpénzben lévő, de »agyonvert« ipari vagy alapanyag-termelő vállalatok papírjai között érdemes szétnézni. A jelenlegi szinten érdekesek az euróban két számjegyű hozamú Mol-részvényekre váltható Magnolia kötvények, rövidebb futamidőre az MNV Richter-részvényekre konvertálható eurós kötvénye is vonzó. Defenzív célból a norvég korona, illetve egy korrekció esetén ismét az arany vétele is érdekes. A német hosszú kötvényeket shortra javasoljuk, ezeket szép lassan »megfertőzi« az európai adósságválság.”
Somogyi Péter, a Citibank számlavezetési és befektetési üzletágának vezetője
Észak-Ázsia
„A Citibanknál továbbra is látunk lehetőségeket a részvénypiacokban, különösen az észak-ázsiai régió országaiban, beleértve Hongkongot, Tajvant és Koreát. A 10-20 százalékos közelmúltbeli részvényárfolyam-eséseket túlzónak tartjuk, ez a rendkívüli zuhanás azt mutatja, a piac a jövedelmezőségek tekintetében már most jelentős visszaesést kezdett el árazni 2012-re. Úgy gondoljuk, bár a növekedési előrejelzések csökkentésére jó eséllyel sor kerül, recesszió nem következik be (amelyet 2 százalék alatti növekedésre értünk), így a vállalatok jövedelmezősége továbbra is biztosított. Rövid távon a piaci volatilitás megmaradhat, azonban a mostani esések jó belépési szintet jelenthetnek.”
Konkoly Miklós, a Budapest Bank privát banki vezetője
Abszolút hozam
„A kockázatmentes eszközök, mint például a pénzpiaci alapok vonzók lehetnek, ugyanakkor ez esetben a befektetés pillanatában le kell mondanunk a reálhozamról. Ha azonban a befektető számára közép- vagy hosszú távon fontos a reálhozam, és nem bízik a fellendülésben, érdemes számításba vennie olyan eszköztípusokat, amelyek az elmúlt időszakban is emelkedést tudtak felmutatni. Ilyenek például az aranyhoz kötött vagy abszolút hozamú befektetési alapok, illetve az olyan eszközök, amelyek a devizaárfolyam-változásokra építenek. A hosszú távra tervező, magasabb kockázatvállalási hajlandósággal rendelkező befektetők elgondolkodhatnak az olcsóbbá vált részvények vagy részvényalapok megvásárlásán is.”
Somi András, a KBC Securities vezető elemzője
Aranyár-emelkedés
„Jó eséllyel hosszabb csökkenésnek nézünk elébe, így szigorú kockázatkezelés mellett az árfolyamok eséséből profitáló certifikátokat és egyéb instrumentumokat is felvehetjük a palettánkra. A közvetlen részvénybefektetések terén a recessziónak ellenálló üzleti modellt felmutató vállalatokat – például az alapvető fogyasztási javak gyártóit – érdemes keresnünk. Emellett a technológiai szektor erőteljes készpénzpozícióval rendelkező szereplőinél találhatunk majd kedvező beszállási pontokat a felfokozott hangulat elmúltával. A további monetáris élénkítés miatt nem tartjuk kizártnak, hogy az arany árfolyama a történelmi csúcsokról is tovább emelkedjen, ez szintén kihasználható a BÉT-en forgó certifikátokkal.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.