Főként azért, mert egyelőre nem tudni, a kormány vállal-e szerepet és mekkorát az ilyen kölcsönök forintosításában, vagy csupán a megtakarítással rendelkezők törleszthetnek kedvező árfolyamon. Akárhogy is, a bankok üzleti tervei borulni fognak, és a korábbi kiemelkedő évek után most még többjük válhat veszteségessé. A piac szerkezete is jelentősen átalakulhat: az új környezetben egyes szereplők — főként, ha az állam is rásegít erre — nagyobb szeletet hasíthatnak ki a zsugorodó tortából.
A váratlan és durva állami beavatkozás több ok miatt is aggasztó. A bankokkal folytatott korábbi hosszas tárgyalások után épp csak néhány hete indult el az árfolyamgát rendszere. A múlt héten kaptunk hírt a kormány, a jegybank és a pénzügyi felügyelet ígéretes egyeztetéséről is, például a kamatképzés átláthatóságának ügyében, amely jóval kevesebb káros mellékhatással javíthatná a devizahitelesek helyzetét. A most villámcsapásként érkező új javaslat nemcsak a működési környezet kiszámíthatóságát rombolja, de az intézkedések előkészítettségét illetően is kételyeket ébreszt. Teszi mindezt akkor, amikor az európai bankrendszer likviditási és tőkehelyzetéről napról napra egyre riasztóbb jelentések érkeznek. És amikor — részben a romló jövedelmezőség miatt — a magyar bankszektor hitelezési tevékenysége eleve harmatgyenge a régiós versenytársakkal öszszehasonlítva.
Nem tudhatjuk, hogy a nyilvánvaló politikai előnyökön túl milyen egyéb motivációi voltak a pénteki bejelentésnek. Az azonban biztos, hogy az újabb, nem konvencionális lépéssel a kormány rendkívül ingoványos területre tévedt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.