Nem is voltak. A kormány minden kétkedés nélkül vezette be a különadókat, vonta el a magán-nyugdíjpénztári megtakarításokat, és végül minden megingás nélkül mászott meg még olyan tilalomfákat is, amelyeket maga növelt (mint az adóemelések és megszorítások tilalma). Mára ez politikája lényege lett: akkor is hoz intézkedéseket, ha pontosan tudja, hogy tiltásba, például az európai jogba ütköznek. A beszedett adók javítják a mérleget, a távközlési társaságokra kivetett pluszteher például évente 61 milliárd forinttal növeli. Mire pedig az európai jogban a sértett felek érvényt szereznek igazuknak, a pénz beépül és megteszi jótékony hatását.
A kérdés inkább az, mi lesz azután, hogy az Európai Bíróság kamatostul megítéli a telekom cégeknek a tőlük elvett pénzt, vagy a bankoknak a végtörlesztésből származó veszteségük megtérítését. Végiggondolta-e ezt valaki? A kormány ezekben a napokban érezheti a maga bőrén egy ilyen előre látható gikszer következményeit. 250 milliárdot kell visszafizetni a költségvetésből a cégeknek egy korábbi kormány hasonlóan végiggondolatlan és EU-ellenes jogszabálya, az áfavisszatartás miatt. Ez fájdalmas tanulság.
„Valljuk be, bennünk él a kételkedés hajlama. Feltámad a kísértő kételkedés zümmögő kórusa: nagyobbak nálad, erősebbek nálad, nincs elég erőd” – ezt is mondta a kormányfő abban az októberi beszédben. De nincs igaza: a kételkedés, a gondolkodás, az előrelátás és a megfontolás nem a gyengeség, sokkal inkább a bölcsesség jele. Egy ilyen profán ügy, mint a telekom adó elmeszelése, erre világít rá. És arra is: tilalomfák márpedig vannak, és mindaddig lesznek, amíg az Európai Unió létezik, és annak Magyarország tagja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.