Silvio Berlusconi a leghosszabb időt kiszolgált olasz kormányfőként is mindvégig „idegen test” maradt az EU-s állam- és kormányfők klubjában. Megvetették modoráért, lenézték előéletéért: azért, hogy nem évtizedes munkával, a politikai grádicsok sorát megjárva került a vezetői székbe, hanem milliárdjaira és médiabirodalmára támaszkodva lényegében bevásárolta magát közéjük. Kezdetben talán szeretett volna elismert taggá válni, később éppen abból csinált pózt, hogy ő más, mint a többiek. Felvette az antipolitikus szerepet, hivatalos fotózáson szamárfület mutatott a sorban előtte állónak, „alkotmányozói” csúcsebéden a nőkről gúnyolódott a többször elvált Gerhardt Schröderrel. Mindezek miatt még inkább páriává vált a „klubban”. Beszédes volt, hogy egy-egy EU-csúcs kezdetén sokszor ő volt az egyetlen, akihez nem léptek hozzá mások.
Az Európai Unióról fogalma sem volt, és idővel ebből is póz lett, ahogy látszólag nem is akarta megtanulni. Amikor 2003-ban, a soros olasz EU-elnökség nyitányaként brüsszeli újságírókat fogadott Rómában, kifejtette, hogy — úgymond ellentétben az EU-vezetők többségével — neki igenis „letisztult távlati elképzelései” vannak az EU jövőjéről. Ennek központi eleme szerinte az lenne, hogy megszüntetik az Európai Bizottságot, az ügyek intézését pedig az állam- és kormányfők tanácsa veszi kézbe, amely havonta kétszer ülésezne, és mindenről döntene. Minden tagállam egy-egy EU-politikai területért felelne — a nagyok nagyobbakért, a kisebbek valami kicsiért, Málta például a tengeri olajszállításért —, és ki-ki a nemzeti apparátusát használná a rábízott ügyek kezelésére…
A sajtó sokáig éppen ezekért imádta minden mozdulatát. Egyszer az Európai Bizottság sajtóértekezletét robbantotta fel egy csúcs félidejében, midőn testőreivel a háta mögött bekukkantott abba a színházterembe, ahol a bizottság elnöke kérdésekre válaszolt. Berlusconi vigyorogva beintett neki, majd kivonult, nyomában szinte a sajtóértekezlet teljes hallgatóságával. Tudta, hogy fontos a sajtó: a Financial Times egyszer idézte híressé vált megjegyzését, amellyel egyik munkatársát oktatta, aki aggályosnak tartott valamilyen aktuális politikai döntést. „Tanuld meg, hogy a politikában soha nem az számít, mit csinálsz, hanem hogy mit közöl a televízió” – hangzott állítólag a médiacsászárból miniszterelnökké avanzsált politikus intelme.
Politikája kudarcát is ugyanezen lehetett lemérni. Hatalmának megrendülése nem azzal vált láthatóvá, hogy Olaszország is bekerült a pénzpiaci célkeresztbe. Nem is a szexbotrányaival, kétes üzleti – és mindezekből fakadó bírósági – ügyeivel. Hanem azzal, hogy elkezdett bujkálni a sajtó elől. Megcsappantak a nagy sajtófogadások. Ha nyilatkozott, inkább telefonon tette és egyesével. Mozgását már nem hirdették, hanem inkább rejtegették a sajtó elől. Amivel pedig éppen saját hitvallása szerint ismerte el kudarcát.
A többit megtette az élet. Néhány hónap óta visszatérően megszégyenítő magyarázkodásokra – sőt: bizonygatásokra – kényszerült a német, a francia (sőt: az európai bizottsági) elnök és kormányfő előtt az olasz gazdaság mind gyászosabb helyzete miatt. Hazai nagyhangú belpolitikai bejelentéseit néhány órán belül vissza kellett vonnia, mert a pénzpiac azonnal az olasz papírok mészárlásába kezdett. Neki pedig visszakoznia kellett. El odáig, hogy legvégül nyilvánosan be kellett ismernie: országa – és talán valahol az euró – rövid távú túlélésének az ő távozása is a záloga. Megtette. Az euró menedzserei közül többen megkönnyebbülten felsóhajtottak. Brüsszeli médiakörökben eközben egyesek szomorúan legyintenek: egy színfolttal kevesebb lesz eztán…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.