Ha ez a cél megvalósul, akkor a speciális feladatokat ellátó hitelintézet egy csapásra vezető vagy legalábbis meghatározó szereplő lehet az újonnan kihelyezett magyarországi vállalkozói hitelek piacán. Emellett tevékenyen hozzájárulhat ahhoz, hogy végre emelkedni kezdjen a magyarországi cégeknél lévő hiteleknek az állománya, vagyis az új kihelyezések mennyisége végre meghaladja a törlesztésekét, s finanszírozóra leljenek a folytonos likviditási és tőkehiánytól szenvedő vállalkozások.
A helyzet azért nem ennyire egyszerű. Mégpedig azért nem, mert a hazai vállalkozói szektornak nem az az alapvető gondja, hogy a pénzügyi szolgáltatók ne akarnák finanszírozni, hanem az, hogy a cégek többsége ma piaci alapon nem hitelezhető. Vagyis nem az a
gond, hogy a bankok nem adnak hitelt – vagy ne lenne miből adniuk –, hanem az, hogy a cégek többsége egész egyszerűen nem hitelképes. Ez annak ellenére igaz, hogy a bankszektort érintő, közelmúltbeli kormányzati intézkedések nyilvánvalóan nem használnak a hitelezési hajlandóságnak, illetve az üzleti aktivitásnak. Nullához konvergáló növekedés és romló gazdasági kilátások mellett viszont nem valószínű, hogy ez a helyzet rövid távon megváltozik, bármilyen erővel fókuszáljanak is a vállalatokra a bankok.
Persze az is lehet stratégia, hogy a hirtelen jött forrásra alapozva az MFB hitelezze a kereskedelmi bankoknál pénzre nem lelő vállalkozásokat, de annak hosszú távon biztosan nem lesz jó vége sem a fejlesztési bank, sem az érintettek szempontjából. A most beadott 60 milliárdos injekció tehát a vállalati szektor állapotának időleges és látszólagos feljavításához elég lehet ugyan, de az alapvető problémák megoldásához nyilvánvalóan vajmi kevés lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.