A mostani kedvező befektetői hangulat már-már feledteti velünk, hogy a hazai pénzügyi piacokon a három évvel ezelőttihez hasonló, helyenként súlyosabb bizalmi válság alakult ki az év legelején. A gazdaságpolitika kezdeti érzéketlensége a bizalmi és finanszírozási válság sokasodó jeleire pánikközeli helyzetet eredményezett. Két számjegyű tartományba robbantak az állampapírkamatok forintban és euróban is, illetve új csúcsra tört az euró-forint árfolyam, a magyar államcsőd elleni biztosítás díja és a banki devizacsere-ügyletek.
A lakosság körében ugyancsak érzékelhető volt az aggodalom, sokan a megtakarításaik külföldre menekítését tartották szükségesnek. Nem a leggazdagabb társadalmi csoport ijedt meg a legjobban, hiszen annak vagyona már régóta külföldön volt. Ugyanaz a dolgozó, adózó, gyermeket nevelő középosztály aggódott, akinek például az egykulcsos személyi jövedelemadó is címezve volt (hiszen a felső néhány ezer nem a leadózott munkajövedelméből vált azzá). Sajátos irónia jellemezte ezt a helyzetet, amelyben az állam erkölcsi és anyagi támogatást igyekezett nyújtani a középosztálynak, miközben az minden korábbinál jobban tartott szerény pénzügyi megtakarításai elvesztésétől.
Ha valakinek kétségei lennének az akkori helyzet komolyságáról, az könnyen meggyőződhet erről a jegybanki likviditási statisztikákban. Jól látható, hogy december közepén bizony riadót fújtak a banki likviditáskezelők, és a bankrendszer egynapos jegybanki eszközei több héten keresztül szokatlanul magas szintre álltak be. Békeidőben a folyamatosan meglévő banki forintlikviditás-felesleg a Magyar Nemzeti Bank kéthetes kötvényeiben csapódik ki, amelyre alapkamatot fizetnek. A bizonytalanság erősödése miatt viszont ezúttal a bankok átmenetileg 700 milliárd forinttal több egynapos eszközt tartottak a jegybanknál, mint normál esetben szoktak: utoljára ilyet 2009 elején láthattunk. A bankoknak ez az „ugrásra kész” helyzete egy százalékpontnyi elvesztett kamatba kerül, ami a szektor egészének napi húszmillió, éves szintre kivetítve hétmilliárd forintot jelent.
Mi kell ahhoz, hogy a bankrendszer inkább vállalja ezt a költséget? A piacon olyan pletykák is napvilágot láttak, hogy a külföldi bankok kockázatkezelői szorosabbra húzták a limitet az MNB-vel szemben, ez azonban teljesen értelmetlen, hiszen a forintot kibocsátó intézménnyel szembeni forintkövetelés esetében aligha lehet szó hitelkockázatról. Nem tudok így másra gondolni, mint hogy a hazánkban tevékenykedő bankokat komolyan foglalkoztatta annak a lehetősége, hogy beüt egy pánikszerű lakossági betétkivonás, esetleg a külföldi tulajdonos ad utasítást azonnali tőkekivonásra. Mindez azért is figyelemre méltó, mert az MNB-kötvények elvileg szabadon adhatók-vehetők, többek között ez volt az egyik érv annak idején, amikor évekkel ezelőtt áttértek a kéthetes „betét” intézményéről a kötvényformára.
Hála a megváltozott kormányzati kommunikációnak, a pánik azóta lecsengett, a kötvényhozamok estek, és a forint erősödött. Közhely, de igaz: a bizalmat visszaépíteni sokkal tovább tart, mint elveszíteni. Most éppen segít a világpiaci hangulatban beállt kedvező fordulat. A feszültség oldódásának jeleként az egynapos jegybanki állomány is sokat csökkent, bár még mindig elmarad az unalmas hétköznapokra jellemző szintjétől, és a csökkenésben nem kis szerepe lehetett annak is, hogy az elmúlt hetekben az MNB minden korábbinál több három hónapos euróforrást nyomott a piacba. Reméljük, a helyzet ezen a fronton is konszolidálódik, de a következő hetek még tartogathatnak meglepetéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.