Aki kevésbé borús képet szeretne, annak a Pénzügykutató és a Századvég prognózisait, valamint a Világazdaság mutatóját ajánljuk figyelmébe: az előbbi szerényebb, 0,7 százalékos GDP-csökkenést, az utóbbi pedig megnyugtató, 0,1 százalékos növekedést jósol 2012-re, a GYIA mutató márciusi értéke pedig éves szinten stagnálást jelez. Jövőre aztán a bázishatás is segít.
Az idén pedig – mint általában – Németország. A kecskeméti Mercedes-gyár akár fél százalékponttal is hozzájárulhat az idei növekedéshez. „Belső égésű” motort azonban hiába keresünk: a két éve sokat emlegetett program, mely szerint a hazai kis- és középvállalkozások adnak majd lendületet a gazdaságnak, a fiókok mélyén porosodik. Az ingatlanpiac épp csak éledezik, az építőipar a gödör alját térképezi, a bankok pedig készenléti állapotba kapcsoltak. A hitelszűke valójában nem probléma: nincsenek projektek, amelyekre hitelt lehetne felvenni, de ha lennének, a jelenlegi kamatok mellett akkor sem lehetne kigazdálkodni a kölcsön költségét.
Meg kellene végre állapodni az IMF-fel – halljuk nap mint nap. A magyar eszközök iránti bizalom erősödésével az euróárfolyam és az államadósság refinanszírozásának költsége is csökkenne. A kormány fontolva halad előre a tárgyalásokon. A döntéshozók talán arra számítanak, hogy a túlzottdeficit-eljárás „megoldása” elég lesz a piacnak, de az is lehet, hogy a kommunikáció felelőseinél pattog a labda.
A megállapodásra, ha lesz, az óvatosabb becslések szerint is hónapokat kell még várnunk. Egyre inkább úgy tűnik, hogy külföldi nyaralást tervező honfitársaink nem a „lenyomott” árfolyamon fognak eurót vásárolni. De még mindig sokkal olcsóbban, mint januárban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.