BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milyen év lesz a mezőgazdaságban?

A tavalyi év kiemelkedő jövedelmet hozott a hazai növénytermesztőknek, az állattenyésztők azonban kifejezetten nehéz helyzetbe kerültek. Az idei év biztatóbban indul számukra is, ám az agrárium egészét sújthatja az egyre inkább elhúzódó szárazság.
2012.03.23., péntek 05:00

Tóth István,

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára

Szárazság

„Az ez évi teljesítmény mind a mennyiségeket, mind a jövedelmezőséget tekintve alapvetően attól függ, mennyi csapadék lesz az idén. Az elmúlt időszak szélsőségesen száraz időjárást hozott, a tavalyi csapadék mennyisége 160 milliméterrel maradt el a sokévi átlagtól, és kirívóan száraz volt az idei év eleje is. Emiatt a hazai mezőgazdaság alapját adó szántóföldi termelés rendkívül nehéz helyzet elé néz. Ha nem lesz hamarosan csapadék, az kritikus helyzetet teremthet, amely a takarmányok mennyiségén és árán keresztül kihat majd az állattenyésztésre is. A szárazság mellett további problémát okoz a termelőknek, hogy az inputköltségek, így a szója, az energia és a műtrágya árának emelkedése folyamatos.”


Raskó György agrárközgazdász

Stagnálás

„A növénytermesztés helyzete kedvezőtlenebb lesz az idén, a tavalyihoz képest 10-15 százalékkal is csökkenhetnek az árak. Az állattenyésztés esetében ez fordítva lehet, így az 2012-ben összességében jobb jövedelmi pozícióba kerülhet a korábbiakhoz képest. Az állattenyésztéssel szemben a hizlalás nem olyan jövedelmező. A tejtermelők helyzete nem fog tovább javulni, de várhatóan megmarad a mostani jó pozíciójuk. Összességében az agrár GDP legjobb esetben is szinten marad. A növénytermesztés esélye minimális a további növekedésre, de az állati termékek jó szereplése esetén a nulla körüli növekedés elérhető. Mindennek azonban alapfeltétele, hogy egy héten belül jelentős mennyiségű eső essen.”


Mártonffy Béla,

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke

Átlagos árak

„Tavaly jelentős fagykárral kellett számolnunk, és a coli-botrány is komoly károkat okozott a zöldség- és gyümölcstermesztőknek. Utóbbival az idén már nem kell számolnunk, tavaly az árszint és a fogyasztói magatartás is rendeződött. Az időjárásról az idén még korai lenne mit mondani, egyelőre az átlagosnál melegebb december és január után érkező kemény fagy hatása sem felmérhető, de az ország déli területein emiatt akár nagyobb terméskiesések is várhatók. A jelenlegi szárazság még elviselhető az ágazat szempontjából, de ha ez elhúzódik, öntözésre lenne szükség, de az csak a termőterület 20 százalékán biztosított. Katasztrofális terméskiesésre nem számítunk így sem, és jó átlagos árszintet várunk.”


Mártonffy Béla,

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke

Átlagos árak

Tavaly jelentős fagykárral kellett számolnunk, és a coli-botrány is komoly károkat okozott a zöldség- és gyümölcstermesztőknek. Utóbbival az idén már nem kell számolnunk, tavaly az árszint és a fogyasztói magatartás is rendeződött. Az időjárásról az idén még korai lenne mit mondani, egyelőre az átlagosnál melegebb december és január után érkező kemény fagy hatása sem felmérhető, de az ország déli területein emiatt akár nagyobb terméskiesések is várhatók. A jelenlegi szárazság még elviselhető az ágazat szempontjából, de ha ez elhúzódik, öntözésre lenne szükség, de az csak a termőterület 20 százalékán biztosított. Katasztrofális terméskiesésre nem számítunk így sem, és jó átlagos árszintet várunk.”


Bárány László,

A Baromfi Terméktanács elnöke

Küzdelem

„Vegyesek a várakozások a baromfiszektorban, hiszen sokrétű és sokfajú ágazatról van szó. Az eddigiek szerint az idei év nyertesei a megmaradó tojástermelők lesznek, akik eddig sikerrel tudták elismertetni az árakban a megnövekedett költségeiket. Ezzel szemben a baromfihús-termelők már sokkal küzdelmesebb évre számíthatnak. A világpiaci árak determináltak, így a költségek nem lefaraghatók. Látható, hogy nem állt meg a gabonaárak emelkedése, és az energiaköltségek növekedése is jelentős. A fogyasztói árak azonban mindeddig ezt nem követték, az áremelésnek egyaránt gátja a kereskedelem és a lakosság vásárlóereje. Öszszességében a baromfihús-termelők áremelést célzó küzdelmére számítok.”


Pótsa Zsófia,

A Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -Kereskedők Szövetségének főtitkára

Drágulás

„Összességében a gabonaágazatban a tavalyinál kisebb termésre számítunk, ez a gabona- és takarmányárakra, valamint a feldolgozott termékek, például a liszt árára is kihatással lesz. Az ilyen termékcsoportok esetében árcsökkenésre nem lehet számítani, az árak magasan maradnak, amely a kész élelmiszerek árában is megjelenik majd. Ezzel együtt sem kell készlethiányra számítani, a raktárak nem lesznek üresek, kínálati piac azonban nem alakul ki. Az őszi kalászosoknál és a repcénél ugyan szerényebb termésre számítunk, a kukoricát pedig még nem vetették el, így annak mennyiségéről nem lehet ma becslést adni. Aggasztó tényező ugyanakkor, hogy hetek óta nincs csapadék, a közeljövő időjárásától tehát sok függ.”

az állattenyésztők azonban kifejezetten nehéz helyzetbe kerültek. Az idei év biztatóbban indul számukra is, ám az agrárium egészét sújthatja

az egyre inkább elhúzódó szárazság. -->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.