BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Készülni a hitelszűkére

Komoly figyelmeztetést küldött a nagy- és középvállalati szektor számára a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi hitelezési jelentése. A bankok arról számoltak be, hogy ismét jelentősen szigorítják a sok esetben már ez idáig is nehéz helyzetben lévő cégek finanszírozását.
2012.04.02., hétfő 05:00

A 2011 utolsó negyedévére vonatkozó jelentés szerint a banki hitelezési vezetők arról számoltak be, hogy a feltételek szigorodása egyre inkább már nem a hitelezési hajlandóság, hanem a bankok hitelezési képességének romlása okán következik be. Az Európai Központi Bank felmérése is azonos tendenciákról és okokról számol be az euróövezetben. Ez a túlnyomórészt külföldi tulajdonban lévő magyar bankok esetében azt vetíti előre, hogy következetesen érvényesíteni fogják a hitelezési feltételek szigorítását és így a hitelkínálat szűkítését.

A bankok romló hitelezési képessége alapvetően a tőkepufferek csökkenése miatt következik be. Ez egyrészt a bankok nem teljesítő hiteleinek növekedésével és – a kockázati költségeken keresztül – a romló eredménytermelő képességgel magyarázható. Másrészt a stressztesztek eredményeként és a szabályozási környezet változása miatt egyre szigorodik a tőkekövetelményeknek való megfelelés, és ez objektív korlátokat szab a hitelkihelyezés elé. Így gyakorlatilag a „korlátosan rendelkezésre álló forrás optimális elosztásának” klasszikus kérdésével állunk most is szemben.

A bankok tehát egyre kevesebb vállalatnak egyre szigorodó feltételekkel nyújtanak forrásokat, és 2012 első fél évében ennek a folyamatnak az erősödésére számítanak a hitelezési vezetők. Ezzel párhuzamosan nő a kereslet, elsősorban a rövid lejáratú vállalati hitelek iránt. A jelentés szerint ez egyrészt az exportteljesítmény növekedése által gerjesztett igényből származhat, valamint a szállítók nyújtotta kereskedelmi hitelek beszűküléséből, illetve a már más bankok által nem vagy nem megfelelő mértékben finanszírozott vállalatok bankváltási szándékából, esetlegesen kényszeréből.

A magyarországi közép- és nagyvállalatoknak fel kell készülniük arra, hogy az elérhető finanszírozási források drasztikus beszűkülése miatt nagyon komoly likviditási problémákkal szembesülhetnek, akár konszolidált működés mellett is. Azt a vállalkozást, amelyet felkészületlenül ér egy ilyen pénzügyi sokk, könnyen a fizetésképtelenségbe taszíthatja a finanszírozási források gyors és váratlan beszűkülése. Az elsősorban külső okokra visszavezethető likviditási válság csak nagyon korlátozottan kezelhető a vállalat belső, saját eszközrendszerével.

Egy vállalat forrásszerkezetének pénzügyi átstrukturálása újszerű és nagy kihívást jelentő feladat, amely a megszokottól teljesen eltérő gondolkodásmódot igényel. Nem üzletfejlesztés vagy beruházás, új piacokra való belépés vagy akár hatékonyságnövelés itt most a cél, hanem a külső pénzügyi környezet kedvezőtlen változása miatt kialakult helyzet kezelése. A pénzügyi restrukturálás nem csőd és nem felszámolás, hanem pontosan az akut likviditási válság kialakulásának megelőzése.

Számos lehetőség van a forrásbevonásra, amelyek azonban általában bonyolultabbak és nehezebben megvalósíthatók, mint a banki finanszírozás. Fordulhatunk az úgynevezett „private equity” típusú befektetőkhöz, bevonhatunk mezzaninfinanszírozást, kötvényt bocsáthatunk ki, üzletrész eladásával tőkéstársat vonhatunk be, és ez csak a hosszú távú forrásokat érintő, messze nem teljes körű áttekintés. De finanszírozó bankunkkal is másként kell tárgyalnunk, ha nem hitelt adni, hanem visszavenni szeretne vállalkozásunktól. Ha más kapcsolattartóval találkozunk, vagy az addig megszokotthoz képest nagyon lelassul a kommunikáció, az bizony egyértelműen jele annak, hogy bankunk számára már nem feltétlenül a megfelelő jövedelem elérése a legfőbb cél, hanem a hitel visszafizetése. A válságkezelésre való felkészülés stratégiai előrelátást, szükség esetén döntéseket igényel, amelyek meghozatalára most elérkezett az idő.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.