„Az EB zöld jelzésére adott piaci reakció visszaigazolta, hogy az IMF-megállapodás lebegtetése káros szintre emeli az ország kockázatát. Ez a bizalomhiányon át negatívan hat az export versenyképességére is. Jó ideig úgy tűnt, hogy a gazdaságpolitika tiszteletben tartja a gazdaság működésének alapjait adó exportőrök érdekeit, ám látszik, adóztatással e téren is elmegy a végső határig. Remélem, hogy a januári, 315 forintos euróárfolyam tanulság volt a gazdaságpolitika vezetőinek: ezt a határt nem szabad megközelíteni, innen egy lépés a szakadék. Bár a Videotonnak jó a gyenge árfolyam, a 310 forint feletti szint mellett már veszélybe kerül az ország működése. Azt pedig nehéz elképzelni, hogy egy országcsőd ne hasson ki az exportőrök működésére is. Ilyen helyzetre a cégek tevékenységük visszafejlesztésével válaszolnak. Ezért mindenképpen pozitív fejlemény az IMF-tárgyalások megindulása.”
Sinkó Ottó, a Videoton Zrt. vezérigazgatója
Bizonytalanság
„A Magyarországon tapasztalható bizonytalanság elhúzódása nem hagyta érintetlenül sem a Poli-Farbe festékgyár, sem közel ezer kis- és nagykereskedő partnerének működését. Az országunk nem túl pozitív megítélése sokakat elbizonytalanít. Ennek eredményeként azt tapasztaljuk, hogy a vásárlók a korábbiaknál sokkal többet mérlegelnek, lassabban hoznak meg egy-egy döntést a vásárlás előtt. Az utóbbi időben a magyarok inkább elhalasztják a festék- és vakolatvásárlásaikat. Kivárnak, és lehetőségeik szerint tartalékolnak, nem vágnak bele a lakásfelújításokba, renoválásokba, pedig a festékszezon a jó idő beköszöntével már elkezdődött. A gazdaságunk stabil és kiszámítható működése, illetve egy meggyőző, pozitív országimázs egyik legfontosabb feltétele a magyar kis- és középvállalatok boldogulásának, valamint annak, hogy termékeik kellő számban jelenjenek meg a vásárlói kosarakban.”
Szabó Antal, a Poli-Farbe Kft. ügyvezető igazgatója
Drágább lízing
„Nemzetközi fuvarozócég lévén munkaerőt exportálunk, ezért bennünket kevésbé zavar egy átmeneti forintgyengülés, de elhúzódása a gazdaság szempontjából középtávon káros, hiszen nő a finanszírozás kockázati felára. Mivel alultőkésített ország vagyunk, a bankok hitelkihelyezési képessége nagymértékben függ attól, milyen forrásokhoz jutnak a nemzetközi pénzpiacokon, illetve anyabankjaik milyen feltételekkel adnak pénzt. A források drágulását eredményezi az IMF-tárgyalások elhúzódása miatt növekvő országkockázati felár. Így a drágább járműlízing, folyószámlahitel, beruházási hitel rontja a cégek versenyképességét, amelyek a forint árfolyamának volatilitása miatt nem tudnak stratégiai döntéseket hozni. Szűk látókörű érvelés, hogy a gyenge forint kedvez az exportálóknak, hiszen az csak rövid távon jelenthet előnyt. Hosszú távon az exportáló cégeknek is euróban kell mérniük az eredményt.”
Székely Zsolt, a Révész Holding Zrt. vezérigazgatója
Negatív trendek
„Minél több a rossz hír Magyarországgal kapcsolatban, annál jobban elbizonytalanodnak a külföldiek, hogy érdemes-e hazánkat választani a nyaralásuk célpontjául. Persze a mi célcsoportunk nagy része nem feltétlenül érdeklődik a politika iránt, de ha egy országról sok a rossz hír, akkor az sem kívánkozik oda, akinek fogalma sincs, hogy mi áll a hírek hátterében. Elég csak Görögországra gondolni, ahol látványosan visszaesett a turizmus. Ráadásul a Malév kiesésével az idejutás is megnehezedett. Az egyetlen reményünk, hogy idén januárban a Sziget jelentős nemzetközi elismerése ellensúlyozni tudta a negatív tendenciákat. Az elhúzódó hiteltárgyalások nemcsak az árfolyamokra vannak negatív hatással, amit még a külföldi jegyeladásaink talán ellensúlyoznak, de a hazánkkal kapcsolatos általános bizonytalanságérzetet is fokozzák, ami kiszámíthatatlan következményekkel járhat.”
Gerendai Károly,a Sziget Szervezőiroda ügyvezető igazgatója
Ellehetetlenülés
„Az IMF-tárgyalások elhúzódása alapvetően nem befolyásolta a Sanofi itteni működését. De tény, hogy ránk, a hazai gazdaság és export meghatározó szereplőjére minden olyan tényező, ami a bizonytalanságot növeli, az negatívan hat. Ráadásul éppen a gyógyszeripar az, amelynek a meglévő extra terheken felül újabbakat vizionál a Széll Kálmán 2.0 terv. Ha ehhez még a k+f-sel kapcsolatos állami ösztönzők bizonytalan jövőjét is hozzávesszük, akkor a gyógyszeripart a teljes kiszámíthatatlanság szinte ellehetetleníti, nemzetközi versenyképességünk pedig drasztikusan csökken. Az emelkedő forintárfolyam nem kedvez a betegek gyógyszerellátásának sem, ugyanis a devizahitelek törlesztőrészleteinek megugrásakor – mivel a bankoknak senki nem akar tartozni – inkább a gyógyszereiken spórolnak az emberek, ami aztán az amúgy is elkeserítő hazai egészségügyi állapotok további romlásához vezet.”
Rózsa Iván, a Sanofi-Aventis regionális kommunikációs igazgatója
Kevesebb a befektető
"A magyar ingatlanpiaccal szemben tanúsított befektetői bizalom továbbra is történelmi mélyponton van annak ellenére, hogy egy igen fejlett szektorról van szó, különösen az irodai kínálat terén. Míg a befektetési volumen Csehországban és Lengyelország jelentősen emelkedett 2009 és 2011 között – az előbbiben 370 százalékkal, az utóbbiban 550 százalékkal –, addig Magyarországon jóval korlátozottabb volt ez az érték, mindössze 150 százalékos volt a bővülés ugyanebben az időszakban.
A befektetők bizalmatlanságában jelentős szerepet játszik az is, hogy nem történt előrelépés a tárgyalásokon, és Magyarország még nem jutott megállapodásra a Nemzetközi Valutaalappal.
Jelenleg Magyarország kockázatossabb megítélés alá esik, így a magyar piac mellett a cseh, a lengyel és más nyugat-európai országokat is megfontolnak a befektetők. A helyzet várhatóan javulni fog a következő időszakban, amint a megállapodás látható közelségbe kerül, így az katalizátorként hathat a bizalom újbóli helyreállításához, valamint segíthet a költségek csökkentésében és az ingatlanfinanszírozás helyreállításában."
Charles Taylor, a Cushman & Wakefield budapesti ügyvezető igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.